معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: «والچر» (Vulture)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

the-vulture والچر- ادرين تومز- دشمن مرد عنكبوتي

با پیرمرد خبیث دنیای اسپایدرمن آشنا می شویم!


مقدمه: «كركس» يا «والچر» (Vulture)  از شخصیت هایی است که خیلی شاید مورد پسند همگان قرار نگیرد چون یک پیرمرد به ظاهر  خرفت  و بدرد نخور است! اما او  پیرمردی است که قبلاً یك مخترع نابغه بوده و روی  درماندگی به جرم و جنایت روی آورده است. او تقریباً به مرز جنون رسیده و کارهایی می کنه که همه ی جوونا باید برن سر کوچه بوق بزنند! پس گاهی خباثت از حد مجاز رد می کند و همه چیز را نابود می کند!حال مثل «آفتاب پرست» (که در قسمت قبل با آن آشنا شدیم ) به آشنایی با این شخصیت هم می پردازیم. ابتدا مشخصات:

 نام واقعی: «ادریان تومز»

 خالقین: «استن لی» و «استیو دیتكو»

نخستین حضور در داستان های اسپایدرمن: شماره 2 از كميك The Amazing Spider-Man (می 1963)

 
«آدریان تومز» پسری بود که پدر و مادر نداشت و توسط برادر بزرگتر خودش یعنی «مارکوس» بزرگ شد. آدریان در مدرسه از سوی معلمانش مورد ستایش قرار می گرفت . سپس برادرش در حادثه ی تصادف موتور سیکلت  فلج شد و باعث شد که آدریان بخش عمده ای از زندگی خود را به مراقبت از مارکوس بپردازد اما غافل از آن مارکوس بالاخره مرد!

سالها می گذرد حالا آدریان بعنوان یک فرد بالغ تبدیل به یک مهندس برق و مخترع تبدیل می شود و شرکتی کوچک به نام "تومز" افتتاح می کند که البته این شرکت را با کمک شرکت "بست من الکترونیک" که توسط «گرگوری بست من» اداره می شود می سازد. آدریان با وعده های پوچ گرگوری خام می شود و زندگی اش را روی ساخت یک لباس که توان یک انسان را افزایش می دهد اما گرگوری به عهدش وفا نمی کند و طرح های تومز را به انحصار شركت خودش در آورده و سر ادریان را كلاه میگذارد. بدین ترتیب  ادریان ضربه ای بزرگتر می خورد.

vulture-origin

حال که شریک سابق آدریان فرار کرده است تومز سعی می کند با نبوغش به جنایت دست بزند و به ثروت دست پیدا كند. حال او با تکیه بر بال های خودش دست به سرقت های گسترده ای در نیویورک می زند و خودش را «والچر» یا «كركس» مینامد. بدین ترتیب او برای اولین بار با پیتر پارکر/اسپایدرمن روبرو شد ( شماره 2 از كمیك "مردعنکبوتی شگفت انگیز").

vulture-1-appearance

در واقع در این داستان پیتر توانست نهایت بهره را از حس های عنکبوتی اش ببرد و توانست کاری کند که آدریان دستگیر شود. در این داستان پیتر توانست با فروش عکس های والچر در دیلی بیوگل استخدام شود.

  والچر پس از آن دوباره با پیتر رو در رو شد ( شماره 7 از "مرد عنکبوتی شگفت انگیز") که اینبار او با حمله به «دیلی بیوگل» و گروگان گرفتن «بتی برنت» توانست پیتر را به مبارزه دعوت کند اما پیتر هم با تکیه بر تارهای خودش توانست آدریان را در بالای یک ساختمان دستگیر کند. نبرد بعدی آدریان با پیتر در یکی از ماندگارترین کمیک های عالم یعنی اولین آنوال اسپایدرمن بود که در آن گروه «شش خبیث» (Sinister Six) برای اولین در عالم کمیک استریپ حاضر شد. داستان این کمیک از این قرار بود : «دکتر اختاپوس» كه رهبر گروه بود به دليل شکست های متعددی كه  از اسپایدرمن خورده بود تعدادی از دیگر دشمنان اسپایدرمن را که مثل او شکست خورده بودند را دور هم جمع کرد تا با هم اسپایدرمن را نابود کنند! اعضای این گروه عبارت بودند از: «دکتر اختاپوس»، «والچر»، «کریون شکارچی»، «الکترو»، «مرد شنی» و «میستریو» (البته این اعضا در این سالها تغییر کرده اند).

vulure-sinister6

آنها بتی برنت و «زن عمو می» را گرو گان گرفتند ولی در نهایت پیتر آن ها را آزاد کرد و شش خبیث را شکست داد.

آدریان به زندان افتاده بود و چون خیلی پیر و ناتوان شده بود نمی توانست از زندان فرار کند. در نتیجه او به همبند اش یعنی «بلكی دراگو» (Blackie Drago)  اعتماد میكند و محل اختفای لباس مخوفش را به او میگوید .

blackie-drago

دراگو هم با کمک حفر کردن سوراخ از زندان فرار می کند و لباس آدریان را می پوشد و به قدرت های آدریان دست می یابد (شماره 48 از "مرد عنکبوتی شگقت انگیز"). البته در شماره بعد این کمیک (مرد عنکبوتی شگفت انگیز#49) بلكی با «کریون شکارچی»  همدست می شود اما در نهایت  هر دو شکست می خورند.

amazingspider-man049

سپس بلكی تصمیم میگیرد آدریان را از زندان رهایی دهد و با کمک او به اسپایدرمن حمله کنند (مرد عنکبوتی شگفت انگیز#63) .که در این شماره بلکی و آدریان شکست خوردند. بلكی دیگر تسلیم شد ولی اما آدریان می خواست اسپایدرمن را بخاطر سالهایی که توی زندان بوده است تنبیه کند. پس دوباره سعی کرد مرد عنکبوتی را نابود کند (مرد عنکبوتی شگفت انگیز#64) اینبار آدریان بازویش آسیب دیده بود و کینه های عمیقی از اسپایدرمن داشت  پس به دیلی بیوگل حمله کرد و «جو رابرتسون» (دستیار خوش قلب آقای «جیمز جیمسون»)  را مجروح کرد و باعث شد تا اسپایدرمن نبردی مرگبار با او داشته باشد. در آخر داستان اسپایدرمن  پیروز شد.

vulture-robertson

بعد از اين قضيه آدریان یک دشمن بزرگتر پیدا می کند! گانگستری بنام «مورگان» که سعی می کند از آدریان انتقام بگیرد (شماره 4 از كمیك Spectacular Spider-Man). آدریان برای  جلب نظر مردعنکبوتی مردم را بالای ساختمان ها رها می کند تا شاید مرد عنکبوتی پیدایش شود. البته این «مورگان» تک تیر اندازی را بنام "هیتمن"استخدام می کند تا آدریان را به قتل برساند (هیتمن از دشمنان «پانیشر» است). البته این تک تیر انداز به اشتباه پیتر را هدف می گیرد و باعث می شود می شود پیتر زخمی شود. هیتمن از کار خود منصرف می شود و مورگان هم به شدت توسط آدریان مورد ضرب و شتم قرار می گیرد!

بازگشت دوباره آدریان به زمانی بر میگردد که تمام گروه های جنایتکاری در نیویورک بوسیله اسپایدرمن سرکوب شده بودند پس «ملاکی تومز» (برادرزاده آدریان) سعی می کند با کمک عموی خود یعنی آدریان بقیه ی این گروه ها را با قتل شان سرنگون کنند پس قتل های گسترده ای صورت می گیرد و پیتر پارکر از سوی "دیلی بیوگل" مامور می شود تا عکس های مربوط به قتل های جرایم سازمان یافته را تهیه کند.پس پیتر سعی می کند ملاکی و آدریان را سرکوب کند اما غافل از آن پیتر توسط آدریان دستگیر می شود و آدریان تصمیم می گیرد آن را در یک تابوت دفن کند و زنده زنده بسوزاند!! ( اتفاقات مذكور در شماره 44 از كمیك Spectacular Spider-Man رخ داد)

spectacular-spider-man-045

در حالی که پیتر در حال سوزانده شدن است «کینگ پین» که از به قدرت رسیدن ملاکی تومز در سندیکای جنایت کاران می ترسد خلافکاری را به نام «آلفرد سیاه» استخدام می کند تا ملاکی را به قتل برساند اما آدریان سعی می کند از برادرزاده خودش دفاع کند پس پیتر فرصت می یابد و خودش را از سوختن خلاص می کند.در همین حین آلفرد سیاه که اسم اصلی اش «آلفرد توکس» است ملاکی را به ضرب گلوله به قتل می رساند (شماره 45 Spectacular Spider-Man)

این حرکت آلفرد باعث می شود که آدریان بسیار خشمگین شود زیرا تنها بازمانده و فامیل اش را در این دنیا از داده است پس به طور وحشیانه اي به آلفرد سیاه حمله ور می شود.

vulture-alfred

اما اسپایدرمن مانع این کار می شود و آدریان فرار می کند و تعقیب و گریزی صورت می گیرد و در آخر کرکس توسط پلیس دستگیر می شود (شماره 45 Spectacular Spider-Man)

پس از نبرد سختی که آدریان با پیتر انجام میدهد آدریان سعی می کند از بیمارستان فرار کند. آدریان با ساختن یک بال ساده از بیمارستان  فرار می کنند و سعی می کند همزمان با دزدی از راه قمار پولدار شود برای همین در  یك خانه سالمندان قایم میشود. همزمان پیتر پارکر زن عموی خود یعنی می پارکر را در آنجا بستری می کند! در آنجا می پارکر به یک معلول بنام «ناتان لابنسکی»  کمک می کند که در آخر والچر در آنجا با اسپایدرمن روبرو می شود و آدریان ناتان را گروگان می گیرد اما در آخر اسپایدرمن پیروز می شود و ناتان نجات پیدا می کند ( در شماره 224 از "مرد عنکبوتی شگفت انگیز"  ). ناتان دوستی عمیقی با زن عمو می برقرار می کند و او را مثل مادر خودش میدانست اما در نهایت او در آغوش زن عمو می مرد و این بار هم والچر به نوعی در مرگ او مقصر بود! ( شماره 336 "مردعنکبوتی شگفت انگیز")

nathan

مدت ها می گذرد. آدریان در نزدیکی لس آنجلس در حالی که خود را بازنشسته کرده بود زندگی می کرد! در حالی که آدریان داشت روزنامه دیلی بیوگل را می خواند خبری از یک نمایشگاه را می بیند و اسم «گرگوری بست» من به چشمش می خورد! پس دوباره آدریان تبدیل به کرکس می شود و سعی می کند تا از گرگوری انتقام بگیرد (زیرا گرگوری بست همان كسی بود كه سر آدریان را در جوانی كلاه گذاشته و اختراعات او را به نام خودش ثبت كرده بود) پیتر حمله ی آدریان به گرگوری در تلویزیون را می بیند و سریع به سمت نمایشگاه میرود.

vulture-revenge

والچر پیتر را شکست میدهد و بهمراه گرگوری از مخمصه فرار می کند ( شماره 240 از "مرد عنکبوتی شگفت انگیز"). در نهایت پیتر گرگوری را نجات میدهد و بدلیل کلاهبرداری هایش به زندان می اندازد و آدریان را هم شکست می دهد ( شماره 241 از "مرد عنکبوتی شگفت انگیز")

آدریان سپس شاگردان اش را به جنگ پیتر می فرستد! او یک گروه مخوف بنام "والچریونز" می سازد که البته  در آن موقع پیتر با سیمبوت ونوم پیوند خورده بود توانست آنها را شکست دهد و حتی توانست نقطه ضعف سیمبوت یعنی صوت را بفهمد! ( شماره های 1 و 2 از كمیك Web of Spider-Man)

از دیگر حضور های والچر كه مهم هم هست میتوان به شمار های 386 تا 387 كمیك "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" اشاره كرد كه در آن ادریان سعی كرد با دستگاهی خاص دوباره خودش را جوان كند (او براي اين كار سعي كرد جواني اسپايدرمن را از او بدزدد!

amazingspider-man387

یكی دیگر از حضورهای مهم و ماندگار آدریان سری كمیك های محبوب Marvel Knights Spider-Man نوشته «مارك میلار» رخ داد. در این كمیك پیتر كه زن عمویش را دزدیده بودند سخت در تلاش بود تا هر طور ی شده او را پیدا كند. او نزد یكی از دشمنانش به نام «جغد» رفت و او هم به دروغ به اسپایدرمن گفت كه «الكترو » و «والچر» زن عمویش را دزیده اند! سپس نبرد سختی میان اسپایدرمن و الكترو در گرفت كه در نتیجه آن پیتر به شدت زخمی و در بیمارستان بستری شد.  آدریان هم از موقعیت استفاده کرد و به بیمارستان حمله کرد تا اسپایدرمن را بكشد  اما «گربه سیاه»  (Black Cat) مانع این کار شد و پیتر را نجات داد.

mk-vulture

سپس اتفاقی بزرگ در دنیای مارول افتاد كه به "جنگ داخلی" یا Civil War مشهور است! تعدادی آدم بیگناه بدلیل یک اقدام اشتباه کشته می شوند و خشم مردم بر می انگیزد و به همین دلیل قهرمانان باید در دولت ثبت نام کنند و هویت خود را فاش کنند برای همین تعدادی از قهرمانان مخالف این قضیه رفتار می کنند برای همین قهرمانان به دو دسته می شوند. دسته ای به رهبری «تونی استارک/مرد آهنی» که عقیده دارند باید هویت خود را فاش کرد و دسته دیگر به رهبری «استیو راجرز/کاپتان آمریکا» که عقیده دارند که قهرمانان حق دارند هویت خود را فاش نکنند که پیتر به تونی استارک می پیوندد زیرا خود را مدیون او میدانست! آدریان به همراه یک خبیث دیگر بنام "گریم ریپر" از این موقعیت سو استفاده می کنند و به پیتر حمله می کنند (زیرا هویتش را به اصرار استارک فاش کرد!) اما ماموران سازمان شیلد دخالت می کنند و آن ها را به زندان می اندازند.(شماره 2 از كمیك Civil War)

داستان مهم دیگر درباره والچر و ادریان تومز در شماره های 14 تا 16 از كمیك Friendly Neighborhood Spider-Man اتفاق افتاد (نوشته «پیتر دیوید»)  و در آن به صورت فلش بكی به گذشته ادریان و تعاملات او با برادرش اشاره شد (برادرش روي ويلچر بود و افسرده شده بود و از ادريان ميخواست كه او را بكشد. سپس ميبينيم كه ادريان در زمان حال هم مثل برادرش شده و آرزوي مرگ دارد ولي اسپايدرمن كاري ميكند كه ادريان ديگر به خودكشي فكر نكند!)

adrian-and-brother

مواجه دوباره آدریان با پیتر وقتی بود که دیگر پیتر پارکری وجود نداشت؟ یعنی چی؟ منظورم دوران "مرد عنكبوتی برتر"  (Superior Spider-Man) است! همان دوره ای كه «اتو  اکتاویوس» ملقب به «دکتر اختاپوس» روح و ذهن  خودش رو با روح پیتر عوض کرد و پیتر در بدن اکتاویوس کشته شد (شماره 700 از كمیك "مرد عنكبوتی شگفت انگیز") . حالا که اتو در بدن پیتر بود دیگه مرد عنکبوتی سابق نبود و به همین دلیل وقتی با والچر مواجه شد  تا سرحد مرگ کتک اش زد و در آخر آدریان نابینا شد! (شماره 3 از "مرد عنكبوتی برتر"). او در آخر به زندان «راون كرافت» منتقل شد. در آنجا به لطف تكنولوژی های پیشرفته  «الیستر اسمایت» (ملقب به «قاتل عنكبوت» یا همان Spider Slayer) توانست به طور مقطعی با اسپایدرمن برتر بجنگد و حتی بینایی اش را نیز دوباره به دست آورد ولی با شكست خوردن (و به قتل رسیدن الیستر اسمایت به دست مرد عنكبوتی برتر) ادریان هم دوباره به وضعیت سابق برگشت و هم اكنون با همان چشمان نابینا در زندان بسر میبرد.

والچر در دنیای Ultimate

ultimate-vulture

کرکس در دنیای آلتیمیت اولین بار در شماره 90 از كمیك Ultimate Spider-Man حضور یافت. به جای آدریان تومز از «بلکی دراگو» که یکی از ماموران سابق شیلد بود و برای کشتن رییس شرکت "رکسان" استخدام شده بود، استفاده شده بود  که در نهایت مردعنکبوتی نهایی او را شکست داد. او در آخر به «شش خبیث» به رهبری «گرین گابلین/نورمن آزبورن»  پیوست و به خانه ی پیتر حمله کرد و در آخر این حمله منجر به مرگ پیتر در داستان معروف "مرگ اسپایدرمن " منجر شد (جالب است بدانید آدریان تومز در این دنیا یک دکتر زیست شناس است که در بوجود آمدن ونوم نقش داشت!)

والچر در دنیای نوار (Noir)

vulture-noirداستان این کمیک در دوران رکود اقتصادی آمریکا (دهه 30 قرن بيستم) روایت می شود و حال و هواي فيلم هاي گانگستري دارد! . در اینجا آدریان تومز یک موجود عجیب الخلقه بود که نورمن آزبورن او را از یک سیرک خرید تا محافظ اش باشد! آزبورن به آدریان دستور داد تا بن پارکر (عموی پیتر) که یکی از کارگران شرکتش بود را پس از مرگ تکه تکه کند زیرا او مثل کرکس ها یک لاشخور بود!( شماره 1 از كمیك Spider-Man: Noir)برای همین پیتر پارکر آن دنیا تبدیل به مردعنکبوتی شد.سپس آدریان دستور یافت تا زن عمو می را هم بکشد! اما پیتر قبل از آن با هفت تیر خودش آدریان را کشت (شماره 4 از Spider-Man: Noir)

والچر در كمیك های Spider-Girl

spider-girl vol 1 18
در این سری کمیک که روایتگر داستان دختر پیتر پارکر یعنی «می دی پارکر» یا همان دختر عنکبوتی است، دختر بلکی دراگو یعنی«برندا دراگو»  تبدیل به کرکس شد زیرا نسل تومز منقرض شده بود! (شماره 18 از كمیك Spider-Girl) البته او بعدا به يكي از متحدين دختر عنكبوتي تبديل شد.

والچر در دنیای 2099

spider-man2099007-00

کرکس این دنیا با تکنولوژی پیشرفته به جنگ مرد عنکبوتی سال 2099 که «میگل اهارا» نام دارد می رود و در ضمن او رییس یک باند مخوف است که بارها میگل جلوی فعالیت هایشان را گرفته است او اولین بار در شماره 7 از spider-Man 2099  حاضر شد.

والچر در دنیای 1602

در سالهایی آغازین قرن 16 «ویکتور وان دوم» (دشمن اصلی  " چهار شگفت انگیز") سعی کرد ارتشی بنام کرکس بسازد! که این ارتش توسط دولت سرکوب شد.

والچر در دنیای انیمیشن

در انیمیشن اسپایدرمن دهه 60 میلادی به جای آدریان تومز از بلیکی دراگو استفاده شد! (چون آن زمان نمیشد که یک پیرمرد با یک جوان بجنگد زیرا بچه ها با مشت میرفتند تو فک پدربزرگ و مادربزرگ هاشون!) در این انیمیشن یا میومد از مغازه ها دزدی کند یا با دشمنان دیگر متحد می شد که در آخر شکست می خورد!

vulture-animated

کرکس در انیمیشن اسپایدرمن كه در ابتدای  دهه 80 میلادی از تلویزیون پخش میشد ،  کسی بود که فقط در یک اپیزود که به عنوان رباینده چند مخترع برای اختراعات خطرناک بود. در انیمیشن معروف "مردعنکبوتی:مجموعه ی کارتونی"،  آدریان تومز یک شرکتدار بود که آزبورن شرکت او یعنی شرکت تومز را از چنگش در آورد برای همین او به کمک یک لوح (!) توانست عمر دیگر افراد رو بگیرد و در عوض خودش جوان شود!

vulture-spiderman-tas

او وقتی عمر پیتر را گرفت قدرت های او هم گرفت که باعث شد بیماری ای که پیتر به خاطر جهش یافته بودنش داشت را از دست بدهد. البته بعد ها آدریان خودش رو از شر این بیماری خلاص کرد و برای همیشه جوان شد و به گروه شش بدجنس (همون "شش خبیث" خودمون !) پيوست!

در انیمیشن "مردعنکبوتی نامحدود" (که به نوعي  ادامه به نوعی ادامه انیمیشن قبلی به شمار میرود) کرکس یك شخصیت مثبت شده بود كه بر علیه حكومت دیكتاتوری سیاره ای كه اسپایدرمن در آنجا گیر افتاده بود، حملات تروریستی انجام میداد !!!

vulture-unlimited

در انیمیشن تحسین شده "مرد عنکبوتی خارق العاده"  او تقریبا مثل مردعنکبوتی:مجموعه کارتونی بود منتهی اینبار از مخترعین آزکورپ بود و نورمن سرش را كلاه گذاشت . او  در آخر و به گروه «شش خبیث» پیوست (دوبار) و بیشتر قصد داشت تا از نورمن ازبورن انتقام بگیرد تا اسپایدرمن!

spectacular-vulture


پیام نویسنده: خب من تا تونستم رکورد نوشتن رو زدم!(فکر کنم)حالا شما هم رکورد نظرات رو بزنیییید!چون بازم دارم می یام!!!!!

نویسنده:پارسا مرادی
(S-M)

 

  (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

 

مطالب مرتبط:

لینك دانلود شماره های 1 تا 700 كمیك "مرد عنكبوتی شگفت انگیز"!

معرفی معروفترین دشمنان مرد عنکبوتی

معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: «آفتاب پرست» (Chameleon)

معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: دكتر اختاپوس (Doctor Octopus)

مرد عنكبوتی در دنیاهای دیگر!

لینك دانلود كمیك های Spider-Girl (كامل)

لینک دانلود کمیک های "مرد عنکبوتی 2099" (کامل)

تاریخچه انیمیشن های مرد عنکبوتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+6 #1 سید حمید رضا فتو کیان 1392-11-26 19:54
عاااااااااااااا الییییییییییییی یییییی بوووووووووود!
+3 #2 barbod 1392-11-29 13:43
این هم خوب بود
+1 #3 علی 1393-01-22 20:33
ممنون از مطالب جالب و زیبایتان عمو مختار ببخشد که برای بار سوم میپرسم شرمنده ولی میشه بگی دقیقا کی این کمیک ها رو اپ میکنی ببخشید اگه سر جریان کمیک ها اذیت شدی
+3 #4 mokhtar 1393-01-22 21:58
سه تا شماره مهم دگه هم هست که برات اپ میکنم.
یکیش شماره ای هستش که والچر اولین بار تو کمیک های مرد عنکبوتی خلق شد و دو تای دیگه گذشته والچر رو روایت میکنند ;-)
+2 #5 erfan-adi 1393-01-22 22:30
عمو اون اولی رو آپ نکن من داشتم آپ کردم.
mediafire.com/.../...

اولین حضور والچر
+1 #6 علی 1393-01-22 22:48
عمو خییییییلی ممنون
+1 #7 SalehJoker 1393-11-12 19:55
یه سوال
تو کامیک TASM #2 اون دستگاهی که پیتر درست کرد چجوری باعث شد تا والچر بیوفته زمین و نتونه پرواز کنه؟
#8 mtm 1393-11-12 20:53
به نقل از SalehJoker:
یه سوال
تو کامیک TASM #2 اون دستگاهی که پیتر درست کرد چجوری باعث شد تا والچر بیوفته زمین و نتونه پرواز کنه؟


بالهای والچر با میدان های مغناطیسی کار میکنه
پیتر دستگایه ساخت که باهاش این میدان ها رو مختل کرد
#9 alireza 1395-09-19 21:21
آقا واسه من یه سوال پیش اومد
الان تو مقاله گفتید که هر وقت کرکس می خواست به پیتر ضربه بزنه میرفت به روزنامه!!
مگه کرکس از هویت پیتر خبر داشته که میرفته اونجا یا دلیل دیگه ای داشته؟
#10 amirsam 1395-09-20 12:11
جای شکرش باقیه توی فیلم لباسش قابل باورتره تا کمیکش :lol:
#11 iron mard 1395-09-20 22:03
با عرض تشکر و خسته نباشید فراوان خدمت جناب مرادی عزیز! مقاله بسیار جامع و کاملی بود. من که خیلی خوشم اومد و فکر کنم نظر تمامی کاربران این سایت هم همین باشه. ;-)

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید