آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی - قسمت سوم

 spiderman costumes لباس های مختلف اسپایدرمن

قسمت های اول و دوم مقاله "آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی" با استقبال خوب شما مواجه شد، حالا در قسمت سوم و پایانی  به معرفی لباس هایی دیگری میپردازیم كه اسپایدرمن تا به حال در كمیك استریپ هایش بر تن كرده.

مقدمه: بدون هیچ اغراقی اسپایدرمن دارای یكی از نمادین ترین و شناخته شده ترین لباس ها در دنیای ابرقهرمانان كمیك استریپی است و شاید از این نظر فقط «سوپرمن» و «بتمن» بتوانند با او رقابت كنند. لباس كلاسیك آبی و قرمز او از سال 1962 (یعنی زمانی كه «استیو دیتكو» آن را طراحی كرد) تا به امروز تقریباً دست نخورده باقی مانده زیرا آنقدر زیبا، منحصر به فرد و بی عیب و ایراد به نظر میرسد كه تا به حال اگر تغییری هم كرده بسیار اندك و یا تنها برای مدتی خیلی كوتاه بوده است. به همین دلیل این لباس در اكثر فیلم ها ، سریال های انیمیشن و یا بازی های رایانه ای اسپایدرمن مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال و تحت شرایط خاص، اسپایدرمن لباس های دیگری را نیز بر تن كرده كه در این مقالات به آنها خواهیم پرداخت.

 اگر قسمت اول و دوم مقاله "آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی" را نخوانده اید، اینجا و اینجا را كلیك كنید.


لباس نگاتیو زون (Negative Zone)

negative zone spidey لباس اسپایدرمن
اسپایدرمن وقتی به دنیایی موسوم به "منطقه انرژی منفی" (Negative Zone) سفر کرد، لباسش به رنگ سفید و مشکی در آمد و از آنجائیکه در این دنیا، رنگ وجود ندارد این لباس باعث شد تا اسپایدرمن تقریباً نامرئی شود. این لباس بعداً در خلق هویت "Dusk" به اسپایدرمن کمک کرد (لباس Dusk در این مقاله مورد اشاره قرار گرفته است).

توضیح: "منطقه انرژی منفی" توسط «رید ریچاردز» ( رهبر گروه "چهار شگفت انگیز") کشف شد و نقطه مقابل دنیای ما محسوب میشود چون تمام مواد در آنجا انرژی منفی دارند. منطقه انرژی منفی معمولاً حاکمانی ظالم دارد. آنها معمولا ارتشی برای خودش دارند و مدام در صدد هستند تا به دنیای ما حمله و آن را فتح کنند!

 

لباس ریکوشه (Ricochet)

ricochet  spiderman suit لباس اسپایدرمن
در سال 1998، «نورمن آزبورن» برای اسپایدرمن پاپوش دوخت و در نتیجه اسپایدرمن به جرم قتل از سوی پلیس مورد تعقیب قرار گرفت . بنابراین او مجبور شد 4 هویت دیگر برای خود انتخاب کند تا برای اثبات بیگناهی خود زمان پیدا کند. اولین هویت او «ریکوشه» نام داشت. اسپایدرمن در قالب ریکوشه خودش را جای یک خلافکار اجاره ای جا زد تا بتواند کمی درباره قاتل واقعی اطلاعات کسب کند. لباس ریکوشه  را «مری جین» ، همسر اسپایدرمن با استفاده از یک کاپشن چرم برای او درست کرد.

 

لباس هورنت (Hornet)

hornet لباس مرد عنکبوتی
دومین هویتی که اسپایدرمن برای خودش انتخاب کرد، «هورنت» نام داشت. اسپایدرمن نزد یکی از دوستان مخترع خود به نام «هابی براون» (که بیشتر تحت عنوان Prowler شناخته میشود) رفت و او هم  تجهیزاتی خاص به او داد. اسپایدرمن با این تجهیزات توانست لباس ویژه ای برای خودش درست کند. (جالب این است که یکی از دشمنان قدیمی اسپایدرمن به نام «والچر» موضوع را فهمید و متوجه شد که هورنت همان اسپایدرمن است!)

 

لباس داسک (Dusk)

spiderman dusk suit داسک - لباس مرد عنکبوتی
همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد ، اسپایدرمن در "منطقه انرژی منفی" صاحب لباسی شد که میتوانست او را تقریباً  نامرئی کند. او از این لباس برای خلق هویت سوم خود به نام "داسک" (Dusk) استفاده کرد. این لباس اسپایدرمن را قادر ساخت تا کاملاً  خودش را با سایه های موجود ترکیب کند. اسپایدرمن در کمربند این لباس نارنجک های محتوی گاز، دود و مواد بی حس کننده گذاشت و به نوعی شبیه به «بتمن» شد.

 

لباس پرادجی (Prodigy)

spiderman prodigy پرادجی لباس اسپایدرمن
«پرادجی» آخرین هویتی بود که اسپایدرمن برای اثبات بیگناهی خود در آن مقطع زمانی انتخاب کرد. لباس پرادجی کاملاً توسط مری جین طراحی و ساخته شد. اسپایدرمن در این لباس ضدگلوله در قالب ابرقهرمانی فرو رفت که از هر نظر بی عیب و نقص جلوه میکرد و به همین دلیل رسانه ها از پرادجی بسیار استقبال کردند. در نهایت اسپایدرمن توانست به همگان نشان دهد که قاتل واقعی، فردی به نام Joey Z است. او بلاخره پس از اثبات بیگناهی اش هویت های دیگر خود را کنار گذاشت و بار دیگر با لباس اسپایدرمن کلاسیک قرمز و آبی خود در اجتماع حاضر شد.


لباس سال 1602

spiderman 1602 suit لباس اسپایدرمن سال 1602
این لباس هم متعلق به اسپایدرمنی به نام «پیتر پارکوآ» میباشد که در انگلستان  سال 1602 میلادی زندگی میکرد. او دستیار رئیس بخش امنیتی دربار ملکه ویکتوریا یعنی «سر نیکولاس فیوری» بود. پیتر پارکوآ توسط یک عنکبوت خاص گزیده شد و سپس با کشتی به قاره تازه کشف شده آمریکا آمد و در آنجا خودش را اسپایدرمن خواند. لباس او ساده است و کاملاً بیانگر آن سالها میباشد.

 

لباس آلتمیت (Ultimate)

ultimate-spiderman suit لباس التمیت اسپایدرمن
سری کمیک های "اسپایدرمن نهایی" (Ultimate Spider-Man) در سال 2000 از سوی مارول به چاپ رسید تا کاراکتر اسپایدرمن/پیتر پارکر را مدرن و منطبق با قرن بیست و یکم کند. اگرچه لباس و ظاهر بسیاری از کارکترهای مثبت و منفی داستان های اسپایدرمن از نو طراحی شد، ولی لباس اسپایدرمن آلتمیت تقریباً عین لباس لباس کلاسیک بود و تغییری نکرد (این مساله باز هم نشان میدهد که لباس کلاسیک اسپایدرمن تا چه حد فوق العاده و کامل است)


آخرین لباس (The “Final” Costume)

final spiderman suit آخرین لباس اسپایدرمن
در شماره 500 از کمیک استریپ "اسپایدرمن شگفت انگیز" (The Amazing Spider-Man)، پیتر پارکر تصویری از آینده خودش را میبیند. در این آینده او در درگیری با پلیس کشته میشود. لباسی هم که بر تن دارد از سوی هواداران "آخرین لباس" نامیده شده است.


لباس آهنی (Iron Spider)

iron spider armor لباس ایرون اسپایدر
در جریان داستان معروف "جنگ داخلی"  (Civil War)، اسپایدرمن ابتدا طرفدار  «تونی استارک» یا همان «مرد آهنی» (Iron Man)  بود و اعتقاد داشت که ابرقهرمانان باید تحت نظر دولت کار کنند. این لباس آهنی نیز شخصاً از سوی مرد آهنی به پیتر پارکر داده شد و تفاوت های اساسی با لباس کلاسیک اسپایدرمن داشت زیرا بازوهای مکانیکی عنکبوت مانند، قابلیت گلایدینگ، اسکنرهای داخلی، تقویت کننده ای صوتی و بصری، قابلیت مخفی کاری و  رادار گریزی و ... داشت. در هر حال پیتر بعد از مدتی با پیوستن به «کاپیتان آمریکا»،  در مقابل مرد آهنی قرار گرفت و در نتیجه این لباس را هم کنار گذاشت.


لباس نوآر (Noir)

spiderman noir اسپایدرمن نوار
این لباس بر تن اسپایدرمنی متفاوت در دنیایی دیگر رفت، دنیایی که در دوران رکود اقتصادی بزرگ آمریکا در دهه ابتدای دهه 30 میلادی میگذشت و فضایی کاملاً گانگستری و تیره و تار داشت. این لباس، ساده و مشکی رنگ بود و از یک بارانی بلند و کلاه لبه دار  تشکیل شده بود. در ضمن اسپایدرمن نوآر در ابتدا، یک هفت تیر با خود حمل میکرد.


لباس عنکبوتی (Cross-Species)

cross-species spider-man suit لباس مرد عنکبوتی
در شماره 437 از کمیک "اسپایدرمن شگفت انگیز"، اسپایدرمن سعی کرد تا به میوتانتی به نام Synch کمک کند اما در نهایت ماده ای خطرناک و ژنتیکی روی او ریخته میشود که سبب میگردد به موجودی نیمه انسان نیمه عنکبوت تبدیل شود (البته برای مدتی خیلی کوتاه!)


لباس بیگ تایم (Big Time)

spiderman big time suit لباس بیگ تایم مرد عنکبوتی
این لباس را چندی پیش پیتر پارکر در محل کار جدیدش یعنی شرکت Horizon Labs ساخت تا با «هاب گابلین» و جیغ های صوتی او مبارزه کند. این لباس می تواند با توجه به رنگ و صدای داخل محیط، اسپایدرمن را در مقابل بسیاری از خطرات مصون نگه دارد.

 

لباس بنیاد آینده (Future Foundation)

future foundation spiderman
"بنیاد آینده" (Future Foundation)، در حقیقت موسسه ای بود که توسط آقای «رید ریچاردز» (رهبر گروه «چهار شگفت انگیز») تاسیس شد. تا اینکه پس از مرگ «جانی استورم» (عضو آتشین گروه چهار شگفت انگیز)، از اسپایدرمن خواسته شد تا به این موسسه بپیوندد و جای او را پر کند. اسپایدرمن هم قبول کرد و لباس مخصوص بنیاد آینده را پوشید. این لباس خصوصیات مخفی کاری دارد و به اسپایدرمن و هم تیمی هایش کمک میکرد تا ماموریت های مخفی را بهتر به انجام برسانند.


لباس مایلز مورالز (Miles Morales)

miles morales ultimate spiderman مایلز مورالس اسپایدرمن
در کمیک های "اسپایدرمن نهایی" (Ultimate Spider-Man)، پیتر پارکر پس از سالها  به طور بسیار غم انگیزی به دست گروهی از دشمنانش کشته شد. پس از او نوجوانی سیاه پوست به نام «مایلز مورالز» جای او را به عنوان اسپایدرمن جدید شهر گرفت و لباس متفاوتی هم بر تن کرد که بیشتر نشان دهنده رنگ  پوست او است.


لباس پایان کره زمین (Ends of Earth)

ends of earth spidey costume

چندی پیش داستانی مهم در کمیک استریپ های اسپایدرمن به چاپ رسید که در آن «دکتر اختاپوس» که چیزی به پایان عمرش نمانده بود، با تشکیل مجدد گروه «شش خبیث» (Sinister Six) تصمیم گرفت کره زمین را نابود کند! اسپایدرمن این لباس را با قطعات و تکه های خاصی ساخت تا بتواند در مقابل دکتر اختاپوس و اعضای گروه شش خبیث مقاومت کند.


لباس اسکارلت اسپایدر (Scarlet Spider)

scarlet spider لباس اسکارلت اسپایدر
«کین» (Kaine) هم درست مثل «بن رایلی» یکی از کلون های اسپایدرمن است. او اخیراً پس از سالها غیبت به داستان های اسپایدرمن برگشت و به او کمک کرد تا بر دشمنانش چیره شود.  به نظر می رسد او از نظر شخصیتی کاملاً احیا شده و آدم خیرخواهی شده است بنابراین مارول مدتی است که یک سری  کمیک استریپ جدید به نام "اسکارلت اسپایدر" چاپ میکند که  در آن کین قهرمان داستان است! او در این کمیک استریپ لباس خاص خودش را میپوشد.

 

 

مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2013

 

مطالب مرتبط:

 «دكتر اختاپوس» لباس مرد عنکبوتی را تغییر میدهد!

 آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی - قسمت اول

آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی - قسمت دوم

 «بن رایلی» برمیگردد؟

میراث "مرد عنكبوتی نهایی" (Ultimate Spider-Man)

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: استن لی و استیو دیتکو

 تاریخچه کمیک استریپ های اسپایدرمن

 معرفی معروفترین دشمنان مرد عنکبوتی

دیدگاه‌ها   

#51 THE SUPERIOR SPIDER MAN 1393-07-28 22:55
به نقل از mostafa:
سلام ببخشید می توانید راجع به این عکس توضیحی بدید

راست می گه کدوم عکس :o :o :o :o :o

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید

کلیه حقوق قانونی این وب سايت محفوظ است. هر گونه کپی برداری از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز می باشد.
.Copyright © 2012 spidey.ir All rights reserved
Email: email.spidey.ir@gmail.com