آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی - قسمت سوم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 spiderman costumes لباس های مختلف اسپایدرمن

قسمت های اول و دوم مقاله "آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی" با استقبال خوب شما مواجه شد، حالا در قسمت سوم و پایانی  به معرفی لباس هایی دیگری میپردازیم كه اسپایدرمن تا به حال در كمیك استریپ هایش بر تن كرده.

مقدمه: بدون هیچ اغراقی اسپایدرمن دارای یكی از نمادین ترین و شناخته شده ترین لباس ها در دنیای ابرقهرمانان كمیك استریپی است و شاید از این نظر فقط «سوپرمن» و «بتمن» بتوانند با او رقابت كنند. لباس كلاسیك آبی و قرمز او از سال 1962 (یعنی زمانی كه «استیو دیتكو» آن را طراحی كرد) تا به امروز تقریباً دست نخورده باقی مانده زیرا آنقدر زیبا، منحصر به فرد و بی عیب و ایراد به نظر میرسد كه تا به حال اگر تغییری هم كرده بسیار اندك و یا تنها برای مدتی خیلی كوتاه بوده است. به همین دلیل این لباس در اكثر فیلم ها ، سریال های انیمیشن و یا بازی های رایانه ای اسپایدرمن مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال و تحت شرایط خاص، اسپایدرمن لباس های دیگری را نیز بر تن كرده كه در این مقالات به آنها خواهیم پرداخت.

 اگر قسمت اول و دوم مقاله "آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی" را نخوانده اید، اینجا و اینجا را كلیك كنید.

 

لباس ریکوشه (Ricochet)

 ricochet spiderman suit لباس اسپایدرمن
در سال 1998، «نورمن آزبورن» برای اسپایدرمن پاپوش دوخت و در نتیجه اسپایدرمن به جرم قتل از سوی پلیس مورد تعقیب قرار گرفت . بنابراین او مجبور شد 4 هویت دیگر برای خود انتخاب کند تا برای اثبات بیگناهی خود زمان پیدا کند. اولین هویت او «ریکوشه» نام داشت. اسپایدرمن در قالب ریکوشه خودش را جای یک خلافکار اجاره ای جا زد تا بتواند کمی درباره قاتل واقعی اطلاعات کسب کند. لباس ریکوشه  را «مری جین» ، همسر اسپایدرمن با استفاده از یک کاپشن چرم برای او درست کرد.

 (روی لباس ریكوشه دیسك هایی بود كه اسپایدرمن از آنها میتوانست به عنوان سلاح استفاده كند).

 

لباس هورنت (Hornet)

hornet لباس مرد عنکبوتی
دومین هویتی که اسپایدرمن برای خودش انتخاب کرد، «هورنت» نام داشت. اسپایدرمن نزد یکی از دوستان مخترع خود به نام «هابی براون» (که بیشتر تحت عنوان Prowler شناخته میشود) رفت و او هم  تجهیزاتی خاص به او داد. اسپایدرمن با این تجهیزات توانست لباس ویژه ای برای خودش درست کند. (جالب این است که یکی از دشمنان قدیمی اسپایدرمن به نام «والچر» موضوع را فهمید و متوجه شد که هورنت همان اسپایدرمن است!)

ضمنا این لباس میتوانست دارت های بی حس كننده به سمت حریف پرتاب كند.

 

لباس داسک (Dusk)

spiderman dusk suit داسک - لباس مرد عنکبوتی
همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد ، اسپایدرمن در "منطقه انرژی منفی" صاحب لباسی شد که میتوانست او را تقریباً  نامرئی کند. او از این لباس برای خلق هویت سوم خود به نام "داسک" (Dusk) استفاده کرد. این لباس اسپایدرمن را قادر ساخت تا کاملاً  خودش را با سایه های موجود ترکیب کند. اسپایدرمن در کمربند این لباس نارنجک های محتوی گاز، دود و مواد بی حس کننده گذاشت و به نوعی شبیه به «بتمن» شد.

 

لباس پرادجی (Prodigy)

spiderman prodigy پرادجی لباس اسپایدرمن
«پرادجی» آخرین هویتی بود که اسپایدرمن برای اثبات بیگناهی خود در آن مقطع زمانی انتخاب کرد. لباس پرادجی کاملاً توسط مری جین طراحی و ساخته شد. اسپایدرمن در این لباس ضدگلوله در قالب ابرقهرمانی فرو رفت که از هر نظر بی عیب و نقص جلوه میکرد و به همین دلیل رسانه ها از پرادجی بسیار استقبال کردند. در نهایت اسپایدرمن توانست به همگان نشان دهد که قاتل واقعی، فردی به نام Joey Z است. او بلاخره پس از اثبات بیگناهی اش هویت های دیگر خود را کنار گذاشت و بار دیگر با لباس اسپایدرمن کلاسیک قرمز و آبی خود در اجتماع حاضر شد.

 

لباس آهنی (Iron Spider)

iron spider armor لباس ایرون اسپایدر
در جریان داستان معروف "جنگ داخلی"  (Civil War)، اسپایدرمن ابتدا طرفدار  «تونی استارک» یا همان «مرد آهنی» (Iron Man)  بود و اعتقاد داشت که ابرقهرمانان باید تحت نظر دولت کار کنند. این لباس آهنی نیز شخصاً از سوی مرد آهنی به پیتر پارکر داده شد و تفاوت های اساسی با لباس کلاسیک اسپایدرمن داشت زیرا بازوهای مکانیکی عنکبوت مانند، قابلیت گلایدینگ، اسکنرهای داخلی، تقویت کننده ای صوتی و بصری، قابلیت مخفی کاری و  رادار گریزی و ... داشت. در هر حال پیتر بعد از مدتی با پیوستن به «کاپیتان آمریکا»،  در مقابل مرد آهنی قرار گرفت و در نتیجه این لباس را هم کنار گذاشت.

لازم به ذكر است كه این لباس بازتولید شد و به سری كلون ساخته شده از «مایكل وان پاتریك» داده شد (این كلون ها به نام «اسكارلت اسپایدرها» معروف شدند)

 

لباس آلتمیت (Ultimate)

ultimate-spiderman suit لباس التمیت اسپایدرمن
سری کمیک های "اسپایدرمن نهایی" (Ultimate Spider-Man) در سال 2000 از سوی مارول به چاپ رسید تا کاراکتر اسپایدرمن/پیتر پارکر را مدرن و منطبق با قرن بیست و یکم کند. اگرچه لباس و ظاهر بسیاری از کارکترهای مثبت و منفی داستان های اسپایدرمن از نو طراحی شد، ولی لباس اسپایدرمن آلتمیت تقریباً عین لباس لباس کلاسیک بود و تغییری نکرد (این مساله باز هم نشان میدهد که لباس کلاسیک اسپایدرمن تا چه حد فوق العاده و کامل است)

 

لباس مایلز مورالز (Miles Morales)

miles morales ultimate spiderman مایلز مورالس اسپایدرمن
در کمیک های "اسپایدرمن نهایی" (Ultimate Spider-Man)، پیتر پارکر پس از سالها  به طور بسیار غم انگیزی به دست گروهی از دشمنانش کشته شد. پس از او نوجوانی سیاه پوست به نام «مایلز مورالز» جای او را به عنوان اسپایدرمن جدید شهر گرفت و لباس متفاوتی هم بر تن کرد که بیشتر نشان دهنده رنگ  پوست او است.

 

لباس مخفی كاری (Stealth Suit)

spiderman big time suit لباس بیگ تایم مرد عنکبوتی

این لباس را چندی پیش پیتر پارکر در محل کار جدیدش یعنی شرکت Horizon Labs ساخت تا با «هاب گابلین» و جیغ های صوتی او مبارزه کند. این لباس كه به نام  "بيگ تايم" (Big Time) هم شناخته میشود (چون در اولین بار در داستانی به همین نام به كار رفت) ، می تواند با توجه به رنگ و صدای داخل محیط، اسپایدرمن را در مقابل بسیاری از خطرات مصون نگه دارد.

لازم به ذكر است این لباس بعدا توسط «كین» (یكی از كلون های مرد عنكبوتی) مورد استفاده قرار گرفت تا با استفاده از آن بتواند با شخصیت پلیدی به نام «ملكه عنكبوتی» بجنگد. البته كين رنگ آن را عوض كرد.

scarlet spider لباس اسکارلت اسپایدر


 

لباس بنیاد آینده (Future Foundation)

future foundation spiderman
"بنیاد آینده" (Future Foundation)، در حقیقت موسسه ای بود که توسط آقای «رید ریچاردز» (رهبر گروه «چهار شگفت انگیز») تاسیس شد. تا اینکه پس از مرگ «جانی استورم» (عضو آتشین گروه چهار شگفت انگیز)، از اسپایدرمن خواسته شد تا به این موسسه بپیوندد و جای او را پر کند. اسپایدرمن هم قبول کرد و لباس مخصوص بنیاد آینده را پوشید. این لباس خصوصیات مخفی کاری دارد و به اسپایدرمن و هم تیمی هایش کمک میکرد تا ماموریت های مخفی را بهتر به انجام برسانند.

این لباس با استفاده از "ملوكول های بی ثبات" (Unstable Molecules) كه توسط «رید ریچاردز» اختراع شده اند، ساخته شد و میتواند خودش را تعمیر كند و ظاهرش را تغییر دهد و البته هرگز كثیف نشود!

 

لباس مرد عنكبوتی برتر (Superior Spider-Man)

لباس مرد عنكبوتی برتر (Superior Spider-Man)

«دكتر اختاپوس» چیزی تا مرگ فاصله نداشت تا اینكه جسم و ذهن و خاطرات خودش را با پیتر پاركر معاوضه كرد و در نتیجه پیتر پاركر به جای او مرد. سپس اختاپوس خودش را مرد عنكبوتی برتر نامید . او برای خودش لباس جدید ساخت كه شبیه لباس كلاسیك مرد عنكبوتی بود ولی تغییراتی هم در آن دیده میشد. مثلا رنگ آبی لباس را به مشكی تغییر داد یا دیزاین عنكبوت پشت لباس را تغییر داد و لنزهای چشمی روی لباس را عوض كرد. او همچنین روی تمام انگشتان دست و همچنین روی انگشت بزرگ پاهای لباس، چنگال هایی قرار داد كه هر وقت میخواست به بیرون میجهیدند.

پس از مدتی او تغییرات بیشتری در لباس خود به وجود آورد مثل، به كار بردن از فلز "كاربونادیوم" (carbondanium) در ماسك خود تا كسی نتواند ذهنش را با او عوض كند، دستگاه مخابراتی برای برقراری تماس با ردیاب های عنكبوتی كه با نانوتكنولوژی ساخته بود و البته بازوهای عنكبوتی كه در پشت لباس قرار داشتند و او را بيشتر شبيه به دكتر اختاپوس سابق ميكردند:

لباس superior spiderman


 

لباس زرهی شماره 1 (Spider-Armor MK I)

اسپایدرمن این  لباس زرهی را در تنها در شماره 100 از كمیك استریپ Web of Spider-Man بر تن نمود. او این لباس را درست كرد تا به كمك آن بر شخصیت های خبیثی به نام New Enforcers پیروز شود. لباس زرهی  به خوبی به او كمك كرد تا در مقابل حملات و اشعه های شلیك شده توسط  آنها از خود محافظت كند

لباس زرهي مرد عنكبوتي

این لباس باعث میشد تا اسپایدرمن كمی كند شود، ولی خیلی خوب او را در مقابل تیراندازی مقاومت میكرد ولي در پايان داستان توسط اسيد نابود شد. در طول سالیان گذشته نسخه های دیگری از این لباس توسط مرد عنكبوتی ساخته شده كه به معرفی آنها میپردازیم:

 

لباس زرهی شماره 2 (Spider-Armor MK II)

لباس زرهی شماره 2 (Spider-Armor MK II)

پیتر این لباس ضدگلوله را وقتی درست كرد كه به طور مقطعی "حس عنكبوتی" (spider-sense) خودش را از دست داده بود. بنابراین به ناچار آن را ساخت تا از آسیب گلوله در امان بماند. پیتر از این لباس برای شكست دادن قاتلی خطرناك به نام Massacre استفاده كرد. در حال حاضر نمونه ای از این لباس در شركت "صنایع پاركر" نگهداری میشود. این لباس  وب شوترهایی در بخش ساعد داشت  و همچنین میتوانست تارهای مغناطیسی شلیك كند. این تارها فركانس های رادیویی را مختل میكنند و پیتر آنها را ساخت تا بتواند بمب هایی كه Massacre كار گذاشته بود را قبل از انفجار خنثی كند.

 

لباس زرهی شماره 3 (Spider-Armor MK III)

لباس زرهي شماره 3 مرد عنكبوتي

این لباس به نام لباس پایان کره زمین (Ends of Earth) هم معروف است چون چندی پیش داستانی مهم در کمیک استریپ های اسپایدرمن به چاپ رسید که در آن «دکتر اختاپوس» که چیزی به پایان عمرش نمانده بود، با تشکیل مجدد گروه «شش خبیث» (Sinister Six) تصمیم گرفت کره زمین را نابود کند! اسپایدرمن این لباس را با قطعات و تکه های خاصی ساخت تا بتواند در مقابل دکتر اختاپوس و اعضای گروه شش خبیث مقاومت کند و یس از نبرد آن را تعمیر و در حال حاضر در شركت "صنایع پاركر" از آن نگهداری میكند.  این لباس قابلیت های زیادی داشت:

- در كلاه خود لباس دستگاه صوتی وجود دارد كه ضربان قلب «آفتاب پرست» را شناسایی میكند و اگر او خودش را جای كسی دیگر جا زده باشد، مرد عنكبوتی متوجه میشود. همچنین یك فرستنده مدرن در كلاه خود لباس بود كه به مرد عنكبوتی اجازه میداد با دیگر اعضای اونجرز ارتباط برقرار كند. در ضمن، این كلاه خود قابلیت كنترل روبات های ساخته شده توسط دكتر اختاپوس را دارد.

- لنزهای به كار رفته در لباس باعث میشه مرد عنكبوتی بتونه هولوگرام های ایجاد شده توسط «میستریو» رو شناسایی كنه.

- این لباس دانه های شنی مخصوصی داره كه اگر وارد بدن «مرد شنی» شوند به اسپایدرمن اجازه میدهند مرد شنی را به هر شكلی كه دوست دارد، دربیاورد!

- این لباس در مقابل حملات «الكترو» مقاومه.

- در این لباس وب شوترهای خاصی تعبیه شده كه به مرد عنكبوتی اجازه میده تارهای بزرگی شلیك كنه.

- این لباس به اسپایدرمن اجازه میده تا پرواز كنه.

- ای لباس بسیار مقاومه و حتی میتونه در برابر ضربات «راینو» یا «ثور» دوام بیاره.

- كمربندی چند كاره در این لباس هست كه میتوان اقلامی مثل كارتریج تار عنكبوتی یا ردیاب عنكبوتی را در آن جاسازی كرد.

 

لباس زرهی شماره 4  (Spider-Armor MK IV)

لباس زرهی شماره 4 (Spider-Armor MK IV)

این جدیدترین لباس مرد عنكبوتیه و در حال حاضر (یعنی از اواخر سال 2015) توسط مرد عنكبوتی در دنیای كمیك مورد استفاده قرار میگیره. هنوز دقیقا معلوم نیست پیتر پاركر چطور آن را ساخته (چون وقایع پس از رویداد "جنگ های پنهان" هنوز به طور كامل مشخص نشده اند) ولی در هر حال پیتر قطعا آن را در "صنایع پاركر" و از روي لباس هاي زرهي قبلي ساخته. در ضمن، پیتر یك نسخه از آن را به دستیارش «پراولر» (Prowler) داده تا به عنوان بدلش عمل كنه و دیگران نتونند هویت مخفی اش را حدس بزنند.

این لباس قابلیت های زیادی داره و نسخه تكمیل یافته نسخه های قدیمی تر لباس زرهی است و سعی شده ایرادات قبلی در آن رفع شود . به طور مثال ، از ماده ای فلزی سبك ساخته شده كه همچون زره میماند ولی بسیار سبك است و روی سرعت و چابكی او اثر منفی نمیگذارد. لنزهای سبز رنگی در روی ماسك اسپایدرمن و همچنین روی آرم سینه او كار گذاشته شده كه باعث میشه مرد عنكبوتی به اشعه مادون قرمز مجهز بشه و  به مرد عنكبوتی اطلاعاتی درباره محیط  و درجه حرارت افراد و اشیا بده. این لنز ها همچنین میتوانند رنگ لباس اسپایدرمن را تیره تر كنند و بدین ترتیب به او كمك میكنند تا هویت مخفی خودش را پنهان كند.  ضمنا روی ساعد لباس، نرم افزاری وجود دارد كه به سرعت میتواند هولوگرام تولید كند و مرد عنكبوتی ازش استفاده میكنه تا ظاهرش را تغییر بده . این لباس یك ردیاب عنكبوتی هم دارد كه به صورت اتوماتیك محل نرم افزار مذكور را به پیتر نشان میدهد.

قابلیت های تهاجمی: این لباس وب شوترهای روی ساعد دارد كه میتوانند مقدار زیادی كارتریج در خود ذخیره كنند و تارهای عنكبوتی گوناگونی به سمت حریفان شلیك نمایند ، مثل «حشره كش»   (bug-zapper) كه نوعی شوك الكتریكی به حریفان میده یا «فوم عنكبوتی»  (web-foam)  كه جلوی دید حریف را میگیره.

قابلیت های تدافعی: این لباس ضدگلوله است و اگر مرد عنكبوتی از چندین طبقه به پایین سقوط كنه چیزیش نمیشه. در ضمن، در مقابل آتش هم مقاومه و مرد عنكبوتی در مقابله با «هیومن تورچ» مشكلی نداره . ضمن اینكه به نظر میرسه در مثابل حملات صوتی هم مقاومه.

 

نويسنده: مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2016

     (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

مطالب مرتبط:

آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی - قسمت اول

آشنایی با لباس های مرد عنكبوتی - قسمت دوم

میراث "مرد عنكبوتی نهایی" (Ultimate Spider-Man)

«دكتر اختاپوس» لباس مرد عنکبوتی را تغییر میدهد!

"سرگذشت كلون" – قسمت سوم: معرفی كلون های اسپایدرمن!

مرد عنكبوتی در دنیاهای دیگر!

معرفی تمام مردان و زنان عنكبوتی – قسمت اول

معرفی تمام مردان و زنان عنكبوتی – قسمت دوم

تمام لباس های مرد عنكبوتی! 


دیدگاه‌ها   

#61 Hamid_k 1394-10-02 18:42
ممنون بابت مقاله و اپدیت

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید

پروفایل کاربر

نظر سنجی

آیا از قالب جدید سایت راضی هستید ؟
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
 • آرا: (0%)
کل آرا:
آرای اول:
آرای آخر: