نقد و بررسی بازی "مرد عنكبوتی بر لبه زمان"

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

spider-man-edge-of-time بازي مرد عنكبوتي لبه زمان

 بازی "مرد عنكبوتی بر لبه زمان"   (Spider-Man: Edge of Time)یک بازی سوم شخص اکشن است که در سال 2011 و بلافاصله بعد از بازی "دنیاهای از هم گسیخته" (Shattered Dimenions) من هم بعنوان یکی هوادار اسپایدرمن به نقد آن میپردازم!

بعد از اینکه شرکت bennox با ساخت بازی بازی "دنیاهای از هم گسیخته" (Shattered Dimenions)  به دنیای گیم نشون داد میتواند از پس شخصیت محبوب کمیک یعنی اسپایدرمن بربیاید و بعد از اینکه دید طرفداران از این بازی خوششان آمده تصمیم گرفت نسخه دیگری از این بازی را بسازد. قابل ذکر است که دیگر از اسپایدرمن های "نوآر"  و "آلتیمت" خبری نیست اما هنوز دو تا دیگر در دنیای مختلف قابل بازی هستند

داستان: نکته جالب درباره داستان این است که در ابتدا گمان می رفت این بازی دنباله ای بر داستان نسخه قبلی باشد. شباهت های این دو نسخه به یکدیگر باعث شده بود که چنین تفکری به وجود بیاید. داستان Edge of Time باز هم با سوژه قرار دادن زمان، اتفاقاتی تازه را بیان می کند و بسیار شلیكی و هیجان انگیز شروع میشود زیرا مرگ پیتر پاركر/اسپایدرمن را به دست یكی از دشمنانش به نام «انتی ونوم» (Anti-Venom) نشان میدهد! ولی كلاً ماجراهای این عنوان در سال 2099 شروع میشود. سالی که تکنولوژی فوق العاده پیشرفته ای در دنیا حاکم است. یکی از دانشمندان کمپانی Alchemax که «واكر اسلون» (Walker Sloan) نام دارد، به تکنولوژی ای دست پیدا کرده که به وسیله آن می تواند به گذشته بازگردد. او به گذشته بازمی گردد تا تکنولوژی آینده را به نمایش دربیاورد تا به وسیله آن بتوانند قدرت حکومتی را از آن خود کند.

spidermanedgeoftime مرد عنكبوتي شگفت انگيز

اما مشکل اینجاست که این کمپانی در سال 2099 یک حکومت بسیار دیکتاتوری را پایه گذاری کرده و با هر مخالفتی مبارزه می کند. نکته اینجاست که قدرت این کمپانی در مقابل یک شخص کارساز نیست و او کسی نیست جز «میگل اهارا» یا همان "مرد عنكبوتی سال 2099"! مرد عنکبوتی 2099 در تلاش برای پیدا کردن اسلون است، چرا که او مسئول به هم خوردن زمان و مرگ پیتر پاركر یا همان Spider-Man زمان حال هم است. Spider-Man 2099 به پیتر پارکر هشدار می دهد و به او می گوید که در خطری جدی قرار دارد و اینجاست که هر دو Spider-Man با همکاری یکدیگر، سعی می کنند که دنیا را نجات دهند و با سفر در زمان های مختلف راهی برای زنده نگه داشتن پیتر پارکر پیدا می کنند.

داستان خوبی برای بازی روایت شده و انگیزه لازم را برای پشت سر گذاشتن مراحل به بازیکنان می دهد. داستان بازی کاملا مشخص است و بازیباز از تمام اتفاقات رخ داده در آن آگاه می شود. البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که نویسنده داستان بازی آقای «پیتر دیوید» (Peter David) است که شهرت زیادی در نوشتن داستان های ابر قهرمانی دارد و نه تنها يكي از بهترين نويسندگان تاريخ كميك استريپ هاي مرد عنكبوتي به شمار ميرود بلكه  نسخه های مختلفی از داستان های The Incredible Hulk ،X-Factor ،Young Justice ،Star Trek: New Frontier، Aquaman ،Fallen Angel را نيز با موفقيت به رشته تحرير درآورده است. داستان بازی با کارگردانی خوبی همراه است و نمایش صحنه های سینمایی باعث شده که هم داستان بازی به خوبی روایت شود و هم هیجان بازی چند برابر شود. از همان صحنه های ابتدایی بازی می توانید به سبک کارگردانی و صحنه پردازی های خوب آن پی ببرید.

گرافیک: در سری قبل هم ما شاهد گرافیک   cel-shaded بودیم و اینبار هم از این نوع گرافیک استفاده شده و بازی بیشتر در حالت اسپایدرمن حال به کتاب های کمیک شباهت دارد. کیفیت بافت های بازی نسبت به نسخه قبل بالا تر است. در زمان آینده درست مثل سری قبل از نور های تند و روشن استفاده شده و تغییر خاصی نکرده. طراحی اندام شخصیت ها هم خیلی بچشم میخورد مخصوصا در amazing spiderman اندام جالبی کار شده. اما اسپایدرمن 2099 هیچ تغییری نکرده. غول (boss) های بازی هم جالب طراحی شده اند و شخصیت «انتی ونوم»     به کمیک شباهت دارد (هر چند او به خاطر چیزهایی كه اسلون در بدنش كار گذاشته بسیار عضلانی تر از كمیك ها شده اشت!)

spidermanedgeoftime ميگل اهارا
 

گیم پلی: گیم پلی بازی خیلی نفس گیر و جذاب است و بازی با دو اسپایدرمن جذابیت خاصی دارد (البته این جذابیت به مرور از نسخه قبل که با جهار اسپایدرمن روبه رو بودیم کمتر است) در بازی از فنون بیشتری استفاده شده که آن ها هم مانند عنوان قبل باید باز (unlock) شوند و شما در طول محیط بازی با امتیاز های بدست آمده آن ها را باز میکنید.این فنون در دو اسپایدرمن متفاوت است و هردو اسپایدرمن از یک فن استفاده نمیکنند. یکی از تغییرات جالبی که این نسخه داشته است این است که شما میتوانید با فرو بردن شک ها به داخل زمان را تا چند ثانیه کند کنید که این ویژگی هم باید با امتیازات بدست آمده باز شود.دوربین بازی هم بعضی وقت ها زاویه فوق العاده ای میگیرد که بازی را حماسی میکند ولی بعضی وقتها هم گیج کننده میشود.هر کدام از اسپایدرمن ها دارای قدرت های مخصوص هستند که از اول بازی قابل اجرا هستند.مثلا   amazing میتواند با سرعت بالایی بدود و خیلی سریع جاخالی دهد. یا 2099 میتواند یک جسم ثابت یا یك بدل فریب دهنده از خودش بجای بگذارد و خود در جای دیگری فرار کند. با اینکار دشمنان گول میخورند و به سمت بدل ثابت اسپایدرمن میروند که شما بعنوان بازیباز هم میتوانید دشمنان را در حالی که شما را نمیبینند بزنید هم میتوانید از دستشان فرار کنید.

spidermanedgeoftime ميگويل اوهارا مرد عنكبوتي آينده

صداپیشگی: صداپیشگی درست مانند قسمت قبل عالی است و بازهم کسانی گویندگی اسپایدرمن را کرده اند که قبلا برای این شخصیت گویندگی کرده بودند و با اسپایدرمن آشنایی کامل را دارند.برای اسپایدرمن شگفت انگیز آقای «جاش کیتون» در سری قبل بجای آلتیمت صداپیشگی کرده بود و برای اسپایدرمن2099 هم «کریستوفر دنیل بارنر» که برای نسخه قبلی برای نویر صداگذاری کرده بود. (ضمن اینكه آنها هر دو سابقه گویندگی در انیمیشن های اسپایدرمن را دارند) بذله گویی اسپایدرمن هم در این بازی از جانب اسپایدرمن شگفت انگیز بچشم میخورد و از نسخه قبل خیلی کمتر بود.

موسیقی:بازی درطول گیم پلی از موسیقی خوبی برخوردار است و هماهنگی خوبی با مرحله ها و قسمت های مختلف دارد.برعکس عنوان قبل موسیقی بیشتر اکشن است و میتواند قسمت های اکشن را تا حدودی هیجانی و نفس گیر کند

نتیجه گیری:

داستان(10/80.)گرافیک(10/8.0)گیمپلی(10/8.0)صداگذاری(10/9.0)موسیقی(10/7.0)

نتیجه کل:(10/7.5)

hhh

 نویسنده:حجت مزارعی (hhh)

 

All rights reserved © Spidey.ir 2013

 

 

برای دانلود تریلرها و ویدئوهایی از این بازی شامل مصاحبه با سازندگان و صداپیشگان اینجا   و اينجا را كلیك كنید

برای دیدن تصاویر با كیفیت و همچنین طراحی های زیبا از این بازی اینجا را كلیك كنید

 

 

مطالب مرتبط:

مرد عنكبوتی در دنیاهای دیگر!

معرفی تمام مردان و زنان عنكبوتی – قسمت دوم

معرفی تمام مردان و زنان عنكبوتی – قسمت اول

نقد بازی "اسپایدرمن: دنیاهای از هم گسیخته" (Shattered Dimensions)

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: پیتر دیوید

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+6 #1 محمد كلباسي 1392-05-27 15:46
نقد خوبي بود ولي نمره داستان كم بود
+4 #2 پارسا 1392-05-27 15:51
دمت قیر حجت جون
+4 #3 صادق مرادی 1392-05-27 15:54
این بازی یکی از بازی های جذاب مرد عنکبوتیه که من ازش خیلی خوشم میاد :lol: دمت گرم از این نقد خوبت ;-)
البته نقاط ضعف زیادی داره راستی hhh چرا نقاط ضعفو نگفتی؟؟
+11 #4 mtm 1392-05-27 16:04
مرسي آقا حجت و ممنون بابت مقاله بسيار خوب شما
من عقيده دارم كه بايد به نويسندگان سايت بها داد و به نظراتشون احترام گذاشت ولي با برخي از نظراتت موافق نيستم و به نظرم به نقاط ضعف بازي اشاره نكردي. امتيازت هم كمي زياد بود!

ببين، beenox با shattered dimensions بعد از مدتها ابروداري كرد و بازي قابل قبول از مرد عنكبوتي ارائه داد ولي اون بازي بدون ايراد نبود. يعني داستانش خيلي ساده و دم دستي بود. به نظرم برخي از دنياها مثل نوار و التميت هم جاي كار داشتند. ولي همونطور كه گفتم بازي خوبي بود و به خصوص boss fight هاش و سيستم مبارزات و كامبوهاش عالي بودند.
بعد بلافاصله beenox گفت ميخاد edge of time رو بسازه كه به نظرم كمي زود بود و بايد زمان بيشتري به ساختش اختصاص ميافت. بعد گفتن «پيتر ديويد» كبير ميخاد داستان بازي رو بنويسه و فقط قراره مرد عنكبوتي 2099 و اميزينگ تو بازي باشن. من كه اين خبرهار رو شنيدم خيلي ذوق كردم چون با خودم گفتم beenox به نقاط ضعف قبلي پي برده و با استخدام ديويد ميخاد يه داستان توپ داشته باشه و از طرفي با حذف التميت و نوار تصميم خوبي گرفته و بهتره روي همون دو تاي برتر تمركز كنه. ولي متاسفانه edge of time توقعات رو برآورده نكرد. يعني درسته كه داستان خيلي بهتر شده ولي از اون طرف سيستم مبارزه به هم خورده و به لذت بخشي shattered dimensions نيست! Boss fight ها كه افت كرده اند و كلا boss زيادي براي جنگيدن نيست! (بابا اسپايدي اين همه شخصيت خبيث باحال داره اونوقت ميان اينا رو ميزارن تو بازي؟) يعني به قول قديمي ها beenox اومده ابرو شو درست كنه ، زده چشمشو كور كرده!!!! از طرفي واقعا ايده و داستان خوب بازي به هدر رفته چون لامصبا اصلا از اين ساختمون alchemax بيرون نميريم! يعني ميخام بگم ايده جابجايي پيتر با ميگل و اين ايده كه اگه كاري در زمان حال انجام بدي در آينده تاثيرش رو ميبيني، خيلي معركه است ولي آخه چه فايده وقتي اونا به سطح شهر يا لوكيشن هاي ديگه نميرن و متوجه تغييرات زماني نميشن؟!! همش تو اون ساختمون خسته كننده لعنتي! بعدشم، اين ماموريت ها ديگه خيلي خسته كننده ميشن! آخه آدم چقدر هي از اين سوراخ بره اون سوراخ يا از اين اتاق بره اون اتاق و يه اهرم يا دكمه اي رو يه دستگاهي فشار بده؟؟؟؟ هان؟
البته بازي نقاط قوت هم داره. مثلا برخي از ايده ها به خوبي از shattered dimensions حفظ شده اند (مثل سقوط آزاد هاي هيجان انگيز مرد عنكبوتي 2099 يا بذله گويي هاي باحال اسپايدرمن ها) داستان هم انصافا خوبه و دچار پيچش غير منتظره اي هم ميشه. ديالوگ هاي بين شخصيت ها هم خيلي خوبه و نكات ظريف، هوشمندانه و جالبي هم براي هواداراي اسپايدرمن داره. از ايده نجات داده شدن «مري جين» توسط ميگل هم خيلي خوشم اومد. چند دقيقه اول بازي هم معركه است و اون presentation و سبك جذاب معرفي سازندگان بازي خيلي باحاله. صداپيشگي ها هم فوق العاده هستند (واقعا جز اين از صداپيشه اسپايدرمن در spectacular spider-man و spider-man the animated series انتظار داشتيد؟!!!)

ولي در پايان بايد بگم كه اي كاش بعد از موفقيت shattered dimensions ، كمي صبر ميكردند و با اتكا به اين داستان خوب بازي بهتري مي ساختند. امتياز من به اين بازي 5.5 از 10 هستش!
+2 #5 amir sabooni 1392-05-27 17:12
بازی خوبی نبود.یکی ار نقاط ضعفش،طراحی مسخره فلیشیا هاردی بود. :cry: :cry:
امتیاز من به این بازی:5.0 از 10
بعد این که آقای hhh،چرا نقاط ضعف ای بازی رو نگفتی؟؟؟؟ :o :o
بعد اینکه Boss های بازی هم،یکیش atrocity بود که از ترکیب دکتر اختاپوس با آنتی ونوم به وجود اومده بود که شکست دادنش خیلی آسون بود،چون آخه بدبخت اصلا سرعت نداشت!! :lol: :lol:

یکی دیگه از boss ها هم پیتر پارکر 2099 بود که باید در قالب اسپایدرمن 2099،حالشو میگرفتید... :roll: :roll:
اما حالا که این هارو اضافه کردم،بهش امتیاز 4.5 از 10 میدم.
اصلا بازی خیلی بدی بود. :-x :-x
+1 #6 ونداد 1392-05-27 17:23
ای کاش برای پی سی هم میامد
+1 #7 amin ghorbani 1392-05-27 17:28
بازی قشنگی به نظر می رسد ، حیف برای pc نیومد.
+2 #8 ارشیا غفاری 1392-05-27 17:36
این بازیهای چند سال پیش اسپایدرمن کسی بر روی X BOX در تهران میشناسد؟اگر میدانید لطفا در بخش نظرات بگویید یا به arshiaghaffariii7@gmail.com ایمیل کنید
-5 #9 amir sabooni 1392-05-27 18:12
به نقل از خدای رعد و برق:
ای کاش برای پی سی هم میامد


ولش کن بابا.
خیلی آخه مسخرست. 8) 8)
+1 #10 حجت مزارعی 1392-05-27 19:19
الانم که دارم فکرشو میکنم خیلی خوبی های بازی رو پررنگ کردم(ولی به بزرگی خودتون ببخشید تازه کاریم)از تمام دوستایی هم که ایراد میگرن ممنونم چون باعث میشه بیشتر دقت کنم
+1 #11 حجت مزارعی 1392-05-27 20:50
ببخشید آقای ترابی گویندگی اسپایدرمن دربازی web of shadowsرا چه کسی برعهده داشت؟
+2 #12 محمد 1392-05-27 21:03
جای خاصی رو نمیشناسم ولی بعضی جاها هستن بازی های قدیمی رو نگه میدارن. من دو هفته پیش سر زدم به یکیشون بازی تقریبا فسیل شده ی spider-man : web of shadow رو دیدم! بگردی پیدا میکنی.
+1 #13 javad 1392-05-27 23:04
آقای Mike Vaughn بود.
+2 #14 mtm 1392-05-28 00:36
بله! و یکی از نقاط ضعف بزرگ بازی هم همین گوینده هاش بود!
+3 #15 spidey 4ever 1392-05-28 01:08
با تشکر و سپاس از شما بابت این سایت فوق العاده!

چند تا سئوال:
1- چرا اسپایدرمن امیزینگ اینقدر راحت از انتی ونوم شکست میخوره در حالیکه اسپایدرمن 2099 تقریبا به راحتی شکستش میده؟ (پس آیا میشه نتیجه گرفت که اسپایدرمن 2099 از اسپایدرمن شگفت انگیز قوی تره؟)
- چرا فلیشیا (گربه سیاه) در دنیای 2099، به اسپایدرمن شگفت انگیز حمله میکنه؟ مگه اونا همیشه با هم دوست نبودم؟ و چرا چند تا نسخه ازش هست؟
+3 #16 mtm 1392-05-28 01:18
سئوالات بسیار خوبی پرسیدی!
ببین دوست عزیز، انتی ونوم قدرتی داره که اگه اسپایدرمن بره سمتش، نیروهاش تخلیه میشه! یعنی هر چی اسپایدرمن بره و بهش نزدیک تر بشه، قدرت های فوق بشری اش ضعیف تر میشند. اصلا «واکر اسلون» به همین خاطر انتی ونوم را برای قتل اسپایدرمن اجیر کرده بود چون میدونست تنها کسی که میتونه اسپایدی رو بکشه ، انتی ونومه!
ولی اسپایدرمن 2099، در برابر این نیروی انتی ونوم مصون هستش! لابد میپرسی چرا؟ چون نیروهای اسپایدرمن از رادیو اکتیو نشات گرفته اند و به همین دلیل انتی ونوم میتونه به راحتی رادیو اکیتو داخل خون مرد عنکبوتی رو جذب کنه. در حالیکه نیروهای اسپایدرمن 2099 از طریق آزمایشات ژنتیکی به دست اومدن و بنابراین انتی ونوم نمیتونه روی اونا تاثیر بزاره

درباره گربه سياه 2099 هم اين توضيح رو بدم كه طبق داستان بازي Edge of Time، شركت فاسد "الكمكس" از DNA گربه سياه استفاده كرده بوده تا كلون هايي از او تكثير كنه. بنابراين اين گربه (های) سياهي كه شما تو اين بازي ميبيني ، فليشيا هاردي نيست بلكه كلون های او هستن! (البته یکی از کلون ها، که بهش در طول بازی گفته میشه "کلون ویژه"، اعتراف میکنه که هنوز به اسپایدرمن علاقه داره!)
+5 #17 mokhtar 1392-05-28 09:35
مرسي از نقد خوب شما
(ولي به نظرم من همون چند جمله اي كه آقا مهدي تو نظرات نوشته از نقد شما دقيق تر بود!)

در هر حال من خواستم به يكي از سوت هاي بازي اشاره كنم!
همونطور كه مهدي هم اشاره كرد، يه جايي تو بازي اسپايدرمن 2099 (كه تو زمان حال گير افتاده) از سوي پيتر پاركر كه (كه تو زمان 2099 گير افتاده) با خبر ميشه كه به زودي قراره مري جين بميره پس بايد بره نجاتش بده!. مرد عنكبوتي 2099 هم موفق ميشه مري جين رو نجات بده. ولي جالب اينه كه مري جين اصلا اسپايدرمن 2099 رو نميشناسه !

در حاليكه اگه يادتون باشه يه كميكي بود به نام Spider-Man 2099 Meets Spider-Man كه سال 1995 منتشر شد (نويسنده اش هم همين پيتر ديويد بود) :


تو این کمیک تک قسمتی هم جای پیتر با میگل اوهارا عوض میشه!!! (یعنی اسپایدرمن میره سال 2099
و اسپایدرمن 2099 میاد به زمان حال) بعد در ادامه داستان ميگل با مري جين آشنا ميشه ! خودتون ببينيد:


ولي همونطور كه گفتم در بازي آنها اصلا همديگر رو نميشناسند!
از پيتر ديويد بعيد بوده يه همچنين سوتي بده!
#18 salar 1392-05-28 09:57
مرسی حجت جون! :lol: مقالت عالی بود.
+2 #19 mtm 1392-05-28 10:39
به نقل از mokhtar:
از پيتر ديويد بعيد بوده يه همچنين سوتي بده!

اتفاقا يكنفر درباره اين موضوع از پيتر ديويد سئوال كرده بود
اونم گفته كه تقصير beenox بوده ! چون اگه تو بازي مري جين مرد عنكبوتي 2099 را از قبل ميشناخته اونوقت بازيباز گيج ميشده! به همين دليل beenox از ديويد خواشته كه طوري داستان بازي رو بنويسه كه انگار مري جين و ميگل اهارا براي اولين باره هم ديگه رو ملاقات ميكنند
#20 Ali spidey 1392-05-28 14:40
جریان این چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!! !!!!! :lol:
gamingtrend.com/.../...
+2 #21 mtm 1392-05-28 15:31
برام ،نا آشناست. فكر كنم يه بازي براي موبايل هستش
+2 #22 محمد 1392-05-28 18:44
این بازی Spider-man : Edge of time برای Nintendo DS هست. کنسول نینتندو دی اس به دلیل اینکه یه کنسول دستیه توان گرافیکی زیادی نداره پس نسخه ای که برای این کنسول ساخته شده دوبعدی و به سبک side-scroller ساخته شده.
#23 سید امیرحسین وکیلی نژاد 1392-05-28 21:14
ممنون از این مقاله ی زیبا
من تا حالا این بازی رو بازی نکردم :cry:
و با این تعریف عا باید چیز جالبی باشه 8)
#24 عرفان نقوی 1392-05-29 18:16
ای بابا من میگم همه جا رو رفتم.کل ماموریت های فرعی از قبیل ددشات و ... رو رفتم.
بابت انیمیشن ممنون ولی دیدمش
#25 مهدی 1392-06-03 03:49
ممنونhhh :oops:
#26 برديا 1392-09-30 13:41
من روى جلدش رو ميبينم عكس يه نفر ديگه كه ان هم از دشمنان مرد عنكبوتى است كه در كل دشمنانى كه تا به حال ديدم هم بود نام ان چيست

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید

Telegram    Facebook 

GooglePlus   Instagram 

    Aparat