مطالب برگزیده

ایستراگ (Easter Egg) ها و اشارات فیلم "انتقام جویان جنگ بی نهایت" – قسمت دوم
ایستراگ (Easter Egg) ها و اشارات فیلم "انتقام جویان جنگ بی نهایت" –...
ترجمه شماره 303 از کمیک "پیتر پارکر: مرد عنکبوتی خارق العاده" (Peter Parker: The Spectacular Spider-Man) + لینک دانلود
ترجمه شماره 303 از کمیک "پیتر پارکر: مرد عنکبوتی خارق العاده" (Peter Parker:...
ایستراگ (EASTER EGG) ها و اشارات فیلم "انتقام جویان: جنگ بینهایت" – قسمت اول
ایستراگ (EASTER EGG) ها و اشارات فیلم "انتقام جویان: جنگ بینهایت" – قسمت...
15 دفعه ای که DCEU  هواداران "واقعی" دی سی را عصبانی کرد
15 دفعه ای که DCEU هواداران "واقعی" دی سی را عصبانی کرد...
نقد و بررسی فیلم مرد مورچه ای و واسپ  (ANT-MAN And The Wasp)
نقد و بررسی فیلم مرد مورچه ای و واسپ (ANT-MAN And The...
15 شخصیت برتر دنیای کمیک که توسط «استیو دیتکو» (Steve Ditko) خلق شدند
15 شخصیت برتر دنیای کمیک که توسط «استیو دیتکو» (Steve Ditko) خلق شدند...

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: مارك بگلی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

«مارك بگلی» (متولد 7 اگوست 1957)

بسیاری از طرفداران جدید اسپایدرمن  و به خصوص آنهایی كه بیشتر كمیك های "مرد عنكبوتی نهایی"  (Ultimate Spider-Man) را خوانده اند، طراحی های  «مارك بگلی» (Mark Bagley) را خوب میشناسند. اما شاید ندانند كه بگلی در اواسط دهه 90 میلادی هم برای مدت نسبتاً طولانی  طراح كمیك های "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" بود و خالق آثار منحصر به فردی شد. در واقع او از شماره 351 (سپتامبر 1991) تا 415  (سپتامبر 1996) طراح "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" بود (البته در این بین معدود شماره هایی هم  بود كه بگلی طراحی نكرد).

او  مسئولیت سنگینی را بر دوش خود حس میكرد زیرا هنرمند تازه وارد و نسبتاً بی تجربه ای بود كه جایگزین طراحان فوق العاده محبوبی همچون «تاد مك فارلین» و «اریك لارسن» شده بود ولی توانست خیلی زود سبك منحصر به فرد خودش را جا بیاندازد.

spidey-searches-for-venom

بگلی  اسپایدرمن و پیتر پاركر را بسیار لاغر و تركه ای ولی در عین حال خیلی جذاب، گیرا و با ظرافت طراحی میكرد و پویایی خاصی در صحنه های اكشنی كه خلق میكرد، دیده میشد. در واقع، سبك و دیزاین او در طراحی او تركیبی از سبك «تاد مك فارلین» با «جان رومیتا» بود و به همین دلیل به مذاق طرفداران جدید و قدیمی اسپایدرمن خوش می آمد.  

spidey-punches-electro اسپايدرمن - الكترو

مارول هم متوجه محبوبیت بگلی نزد هواداران شده بود، از طراحی های او برای تبلیغات و محصولات منقش به اسپایدرمن استفاده كرد. به طور مثال شكل ظاهری اسپایدرمن در سری بازی های مبارزه ای  "مارول بر علیه كپكام" (Marvel vs Capcom) كه در دهه 90 میلادی بسیار نزد بازیبازان محبوبیت داشتند از طراحی های مارك بگلی اقتباس شد. حتی از سبك و طراحی های او در ساخت بازی The Amazing Spider-Man: Lethal Foes كه سال 1995 برای كنسول "سوپرنینتندو" (SNES) و فقط مختص كشور ژاپن به بازار آمد، استفاده شد!

 The Amazing Spider-Man: Lethal Foes

بگلی در ضمن تبحر خاصی در داستان سرایی داشت و به همین دلیل نویسنده های "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" كاملاً به او اعتماد داشتند زیرا میدانستند كه به خوبی میتواند از پس طراحی هر نوع داستان – از اكشن گرفته تا درام و احساسی -  بربیاید. برای نمونه به پانل های زیر كه از كمیك شماره 403 "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" گرفته شده اند، توجه كنید تا متوجه قدرت بی نظیر بگلی در انتقال احساسات دراماتیك به مخاطب شوید:

peter-unchains-himself

البته باید قبول كرد كه بگلی تا حد زیادی بد شانس بود زیرا مجبور بود داستان هایی را طراحی كند كه در نهایت بسیار جنجالی از آب در آمدند ، داستان هایی همچون"سرگذشت كلون" یا "بازگشت پدر و مادر پیتر پاركر" (كه در نهایت معلوم شد  روبات هستند كه توسط «هری ازبورن» و برای گرفتن انتقام از «پیتر پاركر» درست شده اند!!!).

اما یقیناً یكی از بیادماندنی ترین داستان هایی كه بگلی روی آن كار كرد، شماره 400 از كمیك "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" بود كه در آن «زن عمو می» (Aunt May) درگذشت. البته او بعداً بار دیگر زنده شد ولی در هر حال مرگ او داستان بسیار سوزناكی بود و صحنه هایی ماندگاری داشت مثل صحنه ای پیتر روی جنازه زن عمو می گریه میكند و بخش هایی از قصه ای كه زن عمو می وقتی كودك بود برایش  میخواند را بیاد می آورد:

peter-mj-aunt-may پيتر و مري جين بر سر بالين زن عمو مي

aunt-may-dies مرگ زن عمو مي

peter-mj-aunt-may-grave پيتر و مري جين بر سر مزار زن عمو مي

اما باید قبول كرد كه اوج هنرنمایی او وقتی ظهور كرد كه در سال 2000 مارول تصمیم گرفت با انتشار كمیك ماهانه جدیدی به نام "مرد عنكبوتی نهایی" (Ultimate Spider-Man) ، ابرقهرمان شماره یك خود را در قالب ماجراهایی به روز شده و مدرن به خوانندگان جدید عرضه كند. بدین ترتیب ، مارك بگلی انتخاب شد تا به عنوان طراح آقای «برایان مایكل بندیس» را همراهی كند. همكاری آنها بسیار بسیار موفق بود و بگلی بار دیگر به همگان ثابت كرد چقدر در  داستان سرایی استاد است. به همین دلیل "مرد عنكبوتی نهایی" به كمیكی پرفروش، موفق و پيشرو بدل گشت.

كميك هاي التميت اسپايدرمن

او و بندیس 110 شماره از كمیك های "مرد عنكبوتی نهایی" را خلق كردند و بدین ترتیب  سرانجام توانستند ركوردی كه توسط «استن لی» و «جك كربی»  در کمیک های "چهار شگفت انگیز " (Fantastic Four) به عنوان طولانی ترین همکاری میان یک نویسنده و طراح کمیک استریپی بر جای مانده بود، را بشكنند. بگلی هیچ وقت از برنامه زمان بندی شده عقب نمی افتاد و انقدر سر موقع طراحی های خود را تحویل میداد كه یك سال به جای 12 شماره، 15 شماره از كمیك "مرد عنكبوتی نهايي" به بازار آمد!!!

بگلی همچنین ظاهر شخصیت های اصلی و فرعی داستان های اسپایدرمن را در كمیك های "مرد عنكبوتی نهايي" با موفقیت اپدیت و مناسب با قرن بیست و یكم كرد. به همين دليل پيتر پاركر، مري جين و بسياري ديگر از شخصيت هاي داستان به صورت نوجوان هاي دبيرستاني به تصوير كشيده شدند و شخصيت هايي مثل زن عمو مي هم جوان تر شدند.

 bagely-art مرد عنكبوتي نهايي

بگلي همچنين سعي كرد  ظاهر  برخی از شخصیت های خبیث كلاسيك  اسپایدرمن را نيز به روز كند به ويژه آنهايي كه شايد لباس شان كمي از مد افتاده و قديمي بود (مثل «الكترو» و «شوك دهنده»):

التميت شاكر و الكترو


 "مرد عنکبوتی نهایی" آنقدر كمیك موفقی بود كه  شرکت بازیسازی Activision در سال 2005 بازی فوق العاده Ultimate Spider-Man را عرضه کرد که داستانش توسط بندیس نوشته شده بود و بگلی هم به عنوان مشاور در کنار تیم سازنده قرار داشت و دیزاین شخصیت های بازی را خلق كرد.

آخرین شاهكاری كه بگلی برای كمیك های "مرد عنكبوتی نهايي" خلق كرد، در داستان معروف "مرگ اسپایدرمن" بود. او با طراحی قدرتمند و تاثیرگذار خود این داستان را به یكی از پرفروش ترین و خواندنی ترین كمیك های سال 2011 تبدیل كرد.

ultimate-spiderman-death مرگ مرد عنكبوتي نهايي

در هر حال نشریه معتبر Wizard، بگلی را در لیست 10 طراح برتر دهه نخست قرن بیست و یكم، در رده دوم قرار داد و درباره او نوشت: " در 10 سال گذشته عملكرد بگلی در كمیك های مرد عنكبوتی نهايي رشك برانگیز است و كمیك های او بیشتر از كمیك های هر طراح دیگری به فروش رفت".

او در حال حاضر به همراه برایان مایكل بندیس روی كمیك مستقل خود به نام Brilliant كار میكند اما مطمئناً باز هم به كمیك های  مرد عنكبوتی بر خواهد گشت!

 

مهدي ترابي مهرباني

All rights reserved © Spidey.ir 2013

 

مطلب مرتبط:

لینك دانلود تمام كمیك های "مرد عنكبوتی نهایی"

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: برایان مایكل بندیس

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های مرد عنكبوتی

میراث "مرد عنكبوتی نهایی

معرفی مری جین ، گوئن استیسی و دیگر عشق های پیتر پارکر!

شماره 200 از كمیك "مرد عنكبوتی نهایی" ترجمه شد + لینك دانلود

چرا «گرین گابلین» بزرگترین دشمن «مرد عنكبوتی» است؟

كمیك "مرد عنكبوتی نهایی" ادامه پیدا میكند

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 Hamid_k 1394-08-02 21:34
ای بابا مثل اینکه هیچکس اینجا نظر نداده
خوب چه اشکالی داره؟ خودم افتتاحش میکنم
خخخخخخخخ
ولی انصافا من عاشق طراحی هاشم

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید

پروفایل کاربر

افراد آنلاین

We have 632 guests and 4 members online

  • hadializade60
  • mtm
  • mtm
  • winter-soldier-911

آخرین نظرات

Telegram    Facebook 

GooglePlus   Instagram 

    Aparat