10 لباس برتری كه جان رومیتا برای شخصیت های مارول خلق كرده است

10 لباس برتری كه جان رومیتا برای شخصیت های مارول خلق كرده است

همانطور كه میدانید «جان رومیتا» در كنار «استیو دیتكو» برترین و بزرگترین طراح كل تاریخ كمیك های مرد عنكبوتی به شمار میرود.

او یكی از اسطوره های قطعی دنیای كمیك است. ولی شاید ندانید كه رومیتا به خاطر خلق لباس و ظاهر برخی دیگر از شخصیت های مارول هم مشهور است. در این مقاله به 10 لباس برتری كه او برای كاراكترهای مارول خلق كرده اشاره میشود. مقاله های زیر را هم بخوانید:

10 شخصیت برتر دنیای کمیک که توسط «جان رومیتا سینیور» خلق شدند

15 کاور برتری که «جان رومیتا» ی پدر برای مردعنکبوتی خلق کرد

10 – پراولر (Prowler)

پراولر (Prowler)

«پراولر» به تازگی نامش دوباره بر سر زبان ها افتاده چون به عنوان بادیگارد جدید پیتر پاركر در سری جدید كمیك های اسپاپدرمن شگفت انگیز حضور دارد. لباس او واقعا جالب است. ضمن اینكه جزئیات بسیار خوبی هم روی آن دیده میشود. ماسك او تمام صورتش را میپوشاند و آدم را یاد ماسك اسپایدرمن می اندازد (جالبه كه پراولر چند بار خودش را جای مرد عنكبوتی جا زده است) . نوع چشم هایش هم جالبه و آدم را یاد ظاهر ونوم یا حتی ماسك «اسپان» می اندازه. در هر حال این لباس آنقدر خوب بوده كه در طول سالیان گذشته تغییرات بسیار اندكی در آن صورت گرفته. 

مطالب مرتبط:

7 چیزی كه ممكن است از "تجدید عهد" در كمیك های آینده مرد عنكبوتی ببینیم

معرفي شخصيت پراولر

9- شوكر (Shocker)

شوكر (Shocker)

لباس شوكر همیشه برام جالب بوده. همیشه هم دست نخورده باقی مونده. نكته ظریف درباره این لباس اینه كه برخلاف مثلا لباس «الكترو» آدم با دیدنش یاد جریان برق یا الكتریسیته نمی افته! ولی در عین حال خیلی منطقیه كه شوكر همچین لباسی بپوشه چون انگار عایق بندی شده ، پس میتونه از خودش علیه ارتعاشاتی كه تولید میكنه محافظت كنه. ولی همونطور كه گفتم آدم با دیدنش نمیتونه حدس بزنه كه شوكر دقیقا چه قدرت هایی داره.

مطالب مرتبط:

10 حقیقت مهمی که باید درباره شوکر (SHOCKER) بدانید

معرفي shocker

عكس های زیبا از دشمنان مرد عنكبوتی : شوكر (Shocker)

8- فایر استار (Firestar)

لباس فایر استار

«فایر استار» شخصیتی بود كه مختص كارتون "مرد عنكبوتی و دوستان شگفت انگیز او" خلق شد ولی جالبه كه بدونید دپارتمان انیمیشن سازی مارول برای خلق ظاهر و لباس او از جان رومیتا كمك گرفت. ولی بعد از محبوبیت زیاد فایر استار ، مارول اونو وارد دنیای كمیك كرد.  با دیدن لباس فایراستار كاملا میشه فهمید كه رومیتا از اصل "ساده بودن" در طراحی لباس شخصیت های كمیك بهره میگیره، یعنی اعتقاد داره كه لباس هر چی ساده تر باشه، موثر تره. این لباس هم تغییرات زیادی نكرده (به جز تغییرات اندكی كه «دریك رابرتسون» در run خودش در كمیك های New Warriors در لباس فایر استار ایجاد كرد)

مطالب مرتبط:

10 حقیقت مهمی که باید درباره "فایراستار" (FIRESTAR) بدانید

مستندی درباره سریال كارتونی "مرد عنكبوتی و دوستان شگفت انگیز او" + لینك دانلود

تاریخچه انیمیشن های مرد عنکبوتی

7- راینو (Rhino)

راینو (Rhino)

باز هم یك لباس ساده و در عین حال خارق العاده و ماندگار! از اون لباس هایی كه مختص دشمنان اسپایدرمنه و كاملا المان و تم یك حیوان در آن به كار رفته.  چیز خاصی نمیتونم درباره اش بگم جز اینكه دقت كنید كه به جز بخش صورت، هیچ منفذی در لباس وجود نداره. این باعث میشه تا نوعی حس شكست ناپذیری درباره راینو به وجود بیاد. البته این خودش نوعی نقطه ضعف هم محسوب میشه چون یادتونه مرد عنكبوتی چطور در كارتون Spectacular Spiderman راینو رو شكست داد؟ آره، درسته! اونقدر خسته اش كرد تا حسابی زیر اون لباس عرق كنه و از حال بره!

مطالب مرتبط:

10 حقیقت مهمی که باید درباره راینو (کرگدن) بدانید

6- بلك ویدو (Black Widow)

بلك ویدو (Black Widow)

این بخش را عینا از مقاله جناب اقای ریاحی تحت عنوان " 10 تغییر لباس مهم در قهرمانان كمیك " براتون نقل قول میكنم:

اولین بار که در دهه 60 معرفی شد او درون یه لباس شب رسمی و تمام متعلقات آن دوره معرفی شد و بعد لباسی سیاه با  یك نقاب و شنل به او داده شد! ولی  ناتاشا رومانفی که ما میشناسیم و عاشقش هستیم  در دهه 70 و در یك  کمیک اسپایدرمن به وجود آمد ! او حتی مدل مویش هم عوض شد و لباس تنگ ، چرمی و سیاهی بر تن كرد بدون انكه ماسك یا شنلی داشته باشد (این لباس را «جان رومیتا» طراح افسانه ای مرد عنكبوتی طراحی كرد). خودتون لباس قدیمی (سمت راست) را با لباس جدید بلك ویدو (سمت چپ) مقایسه كنید:

بلك ويدو - blacl widow

گفته میشود جان رومیتا  ظاهر جدید ناتاشا را از فیلمهای جاسوسی و سریال های  های تلویزیونی الهام گرفته بود. این تغییرات بسیار به موقع بود چون مارول میخواست كمیك جدیدی به نام Amazing Adventures چاپ كند و بلك ویدو شخصیت اصلی آن باشد.

درست است که در این سالها تغییرات جزیی روی لباس او شکل گرفته ولی از آن موقع تغییر خاصی روی آن صورت نگرفته و بنابراین لباس بلك ویدو در فیلم «ایرون من 2" و سپس "اونجرز" همانی بود كه جان رومیتا در دهه 70 خلق كرد

مطالب مرتبط:

10 تغییر لباس مهم در قهرمانان كمیك

5 - فالكون (Falcon)

فالكون (Falcon)

گفته میشه لباس اول فالكون (كه سبز رنگ بود و بال نداشت) را طراح برجسته مارول یعنی «جین كولان» خلق كرد:

جين كولان

ولی اونی كه ما بیشتر میشناسیم ، یعنی اونی كه قرمز رنگه و فالكون در آن بال های قرمز رنگ دارد را جان رومیتا خلق كرد. اینم از اون لباس های زیبا و البته ساده و موثری هستش كه جان رومیتا در خلقش تبحر خاصی دارد.

مطالب مرتبط:

لینک دانلود مبارزه فالکون با مرد مورچه ای

75 لحظه تاريخي مارول: «فالكون» وارد عالم مارول میشود

4- نووا (Nova)

نووا (Nova)

البته میگن «مارو ولف من» (نویسنده معروف مارول) ایده این لباس رو به رومیتا داده و بعد او لباس رو براساس ایده مذكور خلق كرده. به طور مثال گفته میشه ولف من به رومیتا گفته كه دوست داره «نووا» نوعی كلاه خود داشته باشه و روی سینه اش علامت ستاره باشه. رومیتا هم رنگ لباس رو اضافه كرده، یك ستاره روی كلاه خود گذاشته ، تعداد ستاره های روی سینه نووا را از 5 به 3 كاهش داده و ... ولی در هر حال لباس باحالیه؛ از اون لباس هایی كه آدم رو در یك نگاه جذب خودش میكنه.

3- بولز آی (Bullseye)

بولز آی (Bullseye)

نگید كه میدونستید جان رومیتا لباس معركه «بولزآی» رو هم خلق كرده! چه میتوان درباره لباس او گفت جز اینكه بینظیره. از اون دسته لباس هایی كه به شخصیت هویت داده. بسیار بسیار هم نمادین هستش. این لباس هم سالهاست در دنیای كمیك تغییری نكرده.

مطالب مرتبط:

75 لحظه تاريخي مارول: «الكترا» به دست «بولز آی» به قتل میرسد

2- ولورین (Wolverine)

ولورین (Wolverine)

درست شنیدید! رومیتا طراح لباس ولورین هم بوده؛ یعنی یكی از شناخته شده ترین و معروف ترین لباس های تاریخ كمیك های ابرقهرمانی چون شخصیت ولورین واقعا محبوبه. البته همانطور كه میدانید بعدا این لباس تغییرات جزئی اما موثری كرد و تبدیل شد به اون چیزی كه ما از لباس ولورین در ذهنمون داریم (یعنی مثلا گوش های روی ماسك ولورین بزرگ تر شد یا اون خطوطی كه حالت سیبیل به ماسك او داده حذف شد و ...) ولی  همین جوری هم این لباس معركه است.

مطالب مرتبط:

10 كميك بوك برتر ولورین (Wolverine) + لينك دانلود

كميك Old man logan به فارسي ترجمه شد!

75 لحظه ماندگار در كمیك های مارول: ولورين خلق ميشود

1- پانیشر (Punisher) 

پانیشر (Punisher)

بله ... رومیتای بزرگ خالق  لباس پانیشر افسانه ای هم بوده! درست مثل لباس «بولز آی» میبینیم كه این لباس هم چقدر سمبلیك و نمادینه، تا حدی كه این لباس شاید از خود پانیشر هم معروف تر باشه! واقعا باید به نبوغ رومیتا آفرین گفت كه برای پانیشر ماسك خلق نكرده چون كسی كه از كشتن  ترسی نداره و خانواده ای هم نداره كه نگرانشون باشه، آیا به ماسك نیاز داره تا هویت مخفی خودش رو پنهان كنه؟! درباره اون جمجمه روی لباس پانیشر هم واقعا چه میتوان گفت؟ شگفت انگیزه دیگه، فقط همین!

مطالب مرتبط:

10 ابرقهرمانی كه بهترین اریجین (Origin) را دارند

لينك دانلود ويدئوي  Origin  پانيشر

کمیک "پانیشر ابرقهرمانان مارول را میکشد" ترجمه شد + لینک دانلود

معرفي دوستان مرد عنكبوتي: پانيشر

نویسنده: سونیا ساداتی فر

سونیا ساداتی فر

All rights reserved © Spidey.ir 2016

(هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

Amazing Spidey
+1 #1 Amazing Spidey 1394-08-28 11:46
خیلی ممنون
من بیشتر از لباس پراولر خوشم میاد
مخصوصا تو امیزینگ اسپایدر من 2 ( منظورم کمیکشه نه فیلم ) که خیلی عالی به تصویر کشیده شده بود
لباس فالکون هم جالبه ولی طی سال ها تغیراتی توش ایجاد شده .
نمیدونم چرا ولی همیشه بولز ای با بلک بولت اشتباه میگیرم .
یهویی مثلا بلک بولت رو میبینم فکر میکنم بولز ایه میگم ا این چرا انقدر قدرتمند شد :lol:
نقل قول کردن
mokhtar
+1 #2 mokhtar 1394-08-28 12:12
اهای اسپایدرمن باکره
مقاله تخصصی اومد
بیا نظر بده دیگه
پس چرا معطلی؟
نقل قول کردن
Agent spidey
#3 Agent spidey 1394-08-28 12:24
عمو با کره چیه؟ :o
نقل قول کردن
Samwel Tarly
#4 Samwel Tarly 1394-08-28 13:13
تو بین این لباس ها من لباس شوکر خیلی دوست دارم و مبارزه هاش با اسپایدرمن هم همیشه جالب بود
فالکون هم لباس های بعدیش قشنگ تر بودن و رفته رفته بهتر شد
راینو هم دشمن خوبیه و زورش هم زیاده اما همیشه جزو خنگ ترین دشمن های پیتر و همیشه باید یک ارباب داشته باشه
نقل قول کردن
mtm
+1 #5 mtm 1394-08-28 14:37
ادای احترام الکس راس بزرگ به همه شخصیت هایی که لباس و ظاهرشون رو استاد جان رومیتا خلق کرده:

نقل قول کردن
captain alireza
#6 captain alireza 1394-08-28 15:06
به نقل از mokhtar:
اهای اسپایدرمن باکره
مقاله تخصصی اومد
بیا نظر بده دیگه
پس چرا معطلی؟

عمو دارید این حرف رو به کدوم بدبختی میگید؟! :o
نقل قول کردن
Dark spidey
#7 Dark spidey 1394-08-28 15:27
مقاله عالی بود ممنون
بیشتر از لباس پراولر خوشم میاد خیلی عالیه طراحیش امکانات زیادی هم داره

بیشتر این لباسا ساده ولی عالی بودن و به خوبی با شخصیت فرد ارتباط دارن
واقعا جان رومیتا یک نابغه ی
نقل قول کردن
Hossein sbn
+2 #8 Hossein sbn 1394-08-28 16:31
دستتون درد نکنه خانم ساداتی فر،مقاله تون عالی بود.
یکی از نکاتی که حائز اهمیته، طراحی های جان رومیتا برای اسپایدرمن هستش.استیو دیتکو با تمام مهارتی که در داستان سرایی داشت، ولی بعضاً شخصیت ها رو نحیف یا حتی نازیبا میکشید، به همین دلیل بود که پس از اینکه جان رومیتا جایگزینش شد جان دوباره ای به شخصیت های مکمل مردعنکبوتی داد و ظاهر اون ها و حتی خود پیتر پارکر/اسپایدرمن رو هم تغییر داد و جذاب تر از قبل کرد.طراحی های اون انقدر زیبا که در طی دو دهه همه مردعنکبوتی رو با طراحی های اون می شناختند.
نقل قول کردن
new avenger
#9 new avenger 1394-08-28 18:15
با ولورینش زیاد موافق نیستم
نقل قول کردن
Doc Strange
+2 #10 Doc Strange 1394-08-28 19:12
خانم ساداتی فر ممنون بابت مقاله . جان رومیتا واقعا کارش شاهکاره.
واقعا طراحی پانیشر و نوا و دردویل رو خیلی دوست دارم،واقعا دلچسبن.
( همه قهرمانای طراحی شده توسط رومیتا دلچسبن!)
جالبه این لباسا هم مثل لباس اسپایدر من طی این سال های زیاد خیلی کم تغییر کردن و هنوز لباس اصلی پایشونه :-)
البته جز فالکون چون یکم پیشرفته تر شده ولی بقیشون همون طراحی اولیه رو حفظ کردن.
نقل قول کردن
serpoprad
#11 serpoprad 1394-08-28 21:43
من خونده بودم که تو لباس ولورین اشتباهی گوشه ها اون قدر بلند بود ولی بعدش طرفدارا خوششون اومده و همونطور مونده !!!!!
نقل قول کردن
Hossein sbn
+2 #12 Hossein sbn 1394-08-28 23:09
آقای ترابی ببخشید ازتون یک سوالی دارم، میشه بگید نظرتون درباره ی Run استن لی و جان رومیتا پس از رفتن استیو دیتکو چیه؟
نقل قول کردن
mtm
+1 #13 mtm 1394-08-28 23:23
به نقل از Hossein sbn:
آقای ترابی ببخشید ازتون یک سوالی دارم، میشه بگید نظرتون درباره ی Run استن لی و جان رومیتا پس از رفتن استیو دیتکو چیه؟

به به ! بازم یه سئوالی که خیلی دوست داشتم یکی ازم بپرسه!
راستش رو بخوای به نظر من run بعد از دیتکو ، run بدی نبود. داستان های خوب و مهم هم کم نداشت (مثل شماره 50 یا اون 2 شماره که هویت گابلین فاش میشه و ...) شخصیت های مکمل مرد عنکبوتی هم بهتر شدن. عناصر ملودراماتیک هم برجسته شدن و ... ولی به نظرم رفته رفته از قوت این run کاسته شد. استن لی دیگه داشت ایده هاش کم میشد و داشت ایده های قبلی رو recycle میکرد

رومیتا هم طراح بزرگیه ولی قطعا خلاقیت دیتکو رو در داستان گویی و قصه پردازی نداره

بنابراین من در کل این run رو در مقایسه با run دیتکو لی ضعیف تر میدونم . ولی دلیلش اینه که اون run خارق العاده بود و هر چیزی باهاش مقایسه بشه کم میاره (من اون run رو بهترین run تاریخ کمیک مبدونم چون از فرط خلاقیت داشت منفجر میشد)

راستی من یه بار از بزرگان سایت spiderman crawl space یه سئوال کردم با این مضمون "اگر دیتکو با استن لی قهر نمیکرد و تا شماره 100 با امیزینگ باقی میموند ، به نظرتون دنیای اسپایدرمن الان چه تفاوت هایی داشت؟"

یادمه مرشد من (اقای فتینگر که تو podcast های این سایت شرکت داشت و به سئوالات پاسخ میداد) این سئوال من رو بهترین سئوال دونست
نقل قول کردن
mtm
+1 #14 mtm 1394-08-28 23:27
راستی اقا حسین ،
یه کمیکی که لی و رومیتا برای گرین گابلین نوشتند که تو شماره 2 کمیک spectacular spiderman magazine چاپ شد.
اون خیلی کمیک مهمیه. داستان خوبی هم داره
داستانش به نوعی در اسپایدرمن 1 سم ریمی و البته در سریال مرد عنکبوتی مجموعه کارتونی هم به کار رفته
اگه نخوندیش حتما بخون

من کمیک اش رو دارم . البته نه اریجینالش رو ، بلکه اونی که تو کتاب marvel master works amazing spiderman volume 7 تجدید چاپ شده
نقل قول کردن
the punisher
+2 #15 the punisher 1394-08-28 23:34
ممنون خانم ساداتی اطلاعات عالی ای بود
درباره مقاله فقط میتونم درهمین حد میتونم بگم که سوالامو قبل پرسیدن جواب داد ولی میخوام درباره نماد پانیشر بگم
اولین بار که گذشته پانیشرو شنیدم نشستم پای کامپیوتر فقط به نمادش نگاه کردم،اولین چیزی که این سمبل به من نشون داد بی رحمی خالص بود!یه جمجمه تو مایه های دزدان دریایی ولی توش تفاوتی حس کردم که باعث شد به شدت به این نماد علاقه مند بشم
فرق نماد پانیشر با جمجمه های دیگه اینه که فک نداره و به جاش از قسمت دندان های بالایی یه سری خط امتداد پیدا کرده که نظر شخصی من درباره این تفاوت اینه
فرانک کستل تمام زندگیش،عشقش،روح ش و قلبش متعلق به خانواده ش بود ولی بعد از مرگ اون ها همه احساساتش شروع به فرو ریختن کرد که اون خط ها این احساس رو به من میده
در ضمن میدونیم که یکی از مشخصه های پانیشر اینه که کم حرف میزنه و خیلی توی معاشرت اجتماعی نیست و اینم یه دلیل که فک نداره و خط هایی که جلوی دهنشه مثل میله های زندانه که بهش اجازه نمیده هر حرفی رو بیرون بریزه

من واقعا از صمیم قلبم عاشق شخصیت فرانک کستلم و واقعا دوسش دارم
نقل قول کردن
mtm
#16 mtm 1394-08-28 23:40
#15:
اقا امید چطوری؟
یه خبر بهت بدم که یه مقاله ای دارم به نام "مهم ترین داستان های پانیشر" که انشاله همزمان با انتشار سیزن 2 سریال دردویل روی سایت میره

یه مقاله هم به محمد شیرزاده دادم برای ترجمه تحت عنوان "چیزهای جالبی که درباره پانیشر نمیدانستید"
البته فکر کنم محمد یادش رفته ترجمه اش کنه! :-*
نقل قول کردن
the punisher
+1 #17 the punisher 1394-08-28 23:57
سلام استاد قبل خوندن کامنت شما خوب بودم
الآن عالیم
یه حرکتی م والا من چندوقته میخوام بزنم وقت نمیشه خدا بخواد تو ایمیل چند وقت دیگه میگم
استاد نظر شما درباره لوگوی پانیشر چیه؟چیزی هست که چشم من ندیده باشه؟مثلا خود رومیتا درباره ش چیزی نگفته؟
نقل قول کردن
mtm
+1 #18 mtm 1394-08-29 00:12
به نقل از the punisher:
سلام استاد قبل خوندن کامنت شما خوب بودم
الآن عالیم
یه حرکتی م والا من چندوقته میخوام بزنم وقت نمیشه خدا بخواد تو ایمیل چند وقت دیگه میگم
استاد نظر شما درباره لوگوی پانیشر چیه؟چیزی هست که چشم من ندیده باشه؟مثلا خود رومیتا درباره ش چیزی نگفته؟

والا تا جایی که میدونم رومیتا چیزی نگفته
ولی یه سرچی برات میکنم
البته یه کتابی هست به نام the art of romitas
فکر کنم تو اون حتما یه چیزایی گفته
لینک دانلودش رو فکر کنم قبلا تو سایت گزاشته بودیم

منتظر حرکتت هم میمونم
نقل قول کردن
Agent Marvel
#19 Agent Marvel 1394-08-29 00:41
به نقل از mtm:
#15:
اقا امید چطوری؟
یه خبر بهت بدم که یه مقاله ای دارم به نام "مهم ترین داستان های پانیشر" که انشاله همزمان با انتشار سیزن 2 سریال دردویل روی سایت میره

یه مقاله هم به محمد شیرزاده دادم برای ترجمه تحت عنوان "چیزهای جالبی که درباره پانیشر نمیدانستید"

آقای ترابی تاریخ انتشار فصل دوم کی هستش؟
نقل قول کردن
mtm
+1 #20 mtm 1394-08-29 01:04
به نقل از Agent Marvel:
به نقل از mtm:
#15:
اقا امید چطوری؟

آقای ترابی تاریخ انتشار فصل دوم کی هستش؟

فکر کنم اوایل 2016
نقل قول کردن
Hossein sbn
+1 #21 Hossein sbn 1394-08-29 12:17
ممنون که جواب دادید آقای ترابی.اون کمیکی که معرفی کردید رو نخوندم ولی اگر گیرش بیارم حتماً میخونم.
نقل قول کردن
n.goblin
#22 n.goblin 1394-08-29 16:55
به نقل از mokhtar:
اهای اسپایدرمن باکره
مقاله تخصصی اومد
بیا نظر بده دیگه
پس چرا معطلی؟

ببخشید‏ ‏عمو‏ ‏من‏ ‏این‏ ‏مدت‏ ‏نبودم‏ ‏منظورتون‏ ‏منم(مسافرت‏ ‏بودم)
نقل قول کردن
mokhtar
#23 mokhtar 1394-08-29 17:11
به نقل از n.goblin:
به نقل از mokhtar:
اهای اسپایدرمن باکره
مقاله تخصصی اومد
بیا نظر بده دیگه
پس چرا معطلی؟

چرا فکر میکنی با تو بودم؟
با اون کاربر سایت virgin spider هستم که دیروز یه حرف اضافه زد
نقل قول کردن
n.goblin
#24 n.goblin 1394-08-29 17:31
به نقل از mokhtar:
به نقل از n.goblin:
به نقل از mokhtar:
اهای اسپایدرمن باکره
مقاله تخصصی اومد
بیا نظر بده دیگه
پس چرا معطلی؟

چرا فکر میکنی با تو بودم؟
با اون کاربر سایت virgin spider هستم که دیروز یه حرف اضافه زد

ببخشید عمو اخه من چند روز نبودم چند بار هم اقای ترابی از دستم شاکی شد واسه این گفتم.بازم ببخشید.راستی عمو یه واقعیت رو بگم؟شاید مسخره به نظر بیاد ولی من شمارو خیلی دوست دارم.کلا ازتون خوشم میاد
ببخشید اسپم بود
نقل قول کردن
Spidey
#25 Spidey 1395-04-20 18:35
همیه ی لباسا عالین ولی punisher یه چیز دیگه ست
نقل قول کردن
shocker
#26 shocker 1395-04-25 11:01
شوکر از همه با حال تره :lol:
نقل قول کردن
Dark Knight
#27 Dark Knight 1395-12-18 19:06