بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: برایان مایكل بندیس

brian-michael-bendis برايان مايكل بنديس نویسنده ای كه در سالهای اخیر كمیك هایش همیشه عنوان   پرفروش ترین های سال را به خود اختصاص داده اند و ركوردی جاوادان در نوشتن كمیك های اسپایدرمن بر جای گذاشته است! 

 

«برایان مایكل بندیس» (متولد 18  اگوست 1967)

«برایان مایكل بندیس»   (Brian Michael Bendis) را قطعاً باید یكی از موفق ترین و پولساز ترین نویسنده های 15 سال اخیر در دنیای كمیك دانست. او از معماران اصلی دنیای مدرن مارول است و بسیاری از فیلم ها و انیمیشن های اخیر مارول از داستان ها و ایده های او اقتباس شده اند. شما میتوانید به راحتی رد پای او را در داستان های عظیمی كه مارول هر ساله تحت عنوان "رخداد اصلی" یا event منتشر میكند ببینید (از Secret Invasion گرفته تا Dark Reign و Age of Ultron). او كاری كرد كه هیچ كس باورش نمیشد: تبدیل كردن "اونجرز" (Avengers) به پرفروش ترین كمیك مارول و سبقت گرفتن آن از كمیك های "مردان ایكس"! اما شاید سخت ترین و سنگین ترین وظیفه ای كه تا به حال داشته سال 2000 بر روی دوش های پرتوان اش قرار داده شد! یعنی زمانی كه مارول تصمیم گرفت با انتشار مجموعه جدید به نام "مرد عنكبوتی نهایی"  (Ultimate Spider-man)، كاراكتر شماره یك خود را به روز كند!

ultimate-spider-man مرد عنكبوتي نهايي

"مرد عنکبوتی نهایی" سعی میكرد به این پرسش پاسخ دهد: "اگر پیتر پارکر به جای دهه 60 میلادی، در قرن بیست و یکم خلق میشد، چه میشد؟" بدین ترتیب خوانندگان این مجموعه با اسپایدرمنی روبرو بودند که بار دیگر یک نوجوان دبیرستانی شده بود و تمام دنیای اطرافش به روز تر و منطبق با قرن جدید به نظر میرسید.

در كمیك های مرد عنكبوتی نهایی پیتر پاركر دوباره به عنوان یك كاراكتر نوجوان به تصوير كشیده شد

(درباره این كمیك قبلاً در مقاله "میراث مرد عنكبوتی نهایی" توضیح داده شده و نمیخواهیم دوباره درباره موفقیت بی حد و حصر آن برایتان بگوییم. بنابراین در مقاله حاضر بیشتر  روی سبك كمیك نویسی بندیس  و دستاوردهاي او تمركز میكنیم)

در هر حال، ابتدا خیلی ها نسبت به "مرد عنكبوتی نهایی" بدبین بودند و فكر میكردند كه مارول فقط میخواهد بازهم با انتشار یك مجموعه مقطعی،  پول كلاني  به جیب بزند ولی بندیس به كمك طراحی بینطیر به نام «مارك بگلی»  (Mark Bagley) به آنها ثابت كرد كه اشتباه ميكنند! او  داستان هایی خلق كرد كه به جای آنكه صرفاً اكشن باشند، روی شخصیت پردازی استوار بودند. او به طرز ملموسی دنیای نوجوانانه پیتر پاركر را به خوانندگان نشان میداد و با نوشتن دیالوگ های جذاب و واقعي ، روابط میان او و اطرافیانش (به خصوص «زن عمو می» و «مری جین») را در دل فضایی باورپذیر جای میداد.  در واقع نوع رابطه میان پیتر و مری جین نقطه اوج مجموعه در طی شماره ای آغازین بود و برای پی بردن به آن فقط كافی است شماره 13 از كمیك "مرد عنكبوتی نهایی" كه در آن پیتر هویت مخفی خود را برای «مری جین» آشكار میكند، بخوانید!

peter-tells-mj پيتر رازش را به مري جين ميگويد

در واقع بندیس در شماره های ابتدایی بیشتر سعی داشت تا داستان ها و شخصیت های كلاسیك داستان های اسپایدرمن را از نو و با تفاوت های نسبتاً جزئی عرضه كند و در این راه هم به موفقیت هایی دست یافت. به طور مثال، او  بين پيتر و «عمو بن» نوعي تنش ايجاد كرد (به تصوير زير كه به نوعي توسط «مارك وب» در فيلم "مرد عنكبوتي شگفت انگيز" استفاده شد، دقت كنيد:)

peter-uncle-ben جر و بحث پيتر با عمو بن

او قتل «عمو بن» را  نيز به تعویق انداخت و در نتیجه خوانندگان چندین شماره فرصت یافتند تا با عمو بن آشنا شوند. به همین دلیل مرگ اجتناب ناپذیر او  ( كه در شماره 5 از كميك "مرد عنكبوتي نهايي" رخ داد) بسیار دردناك تر و تاثیرگذار تر شد.

بندیس نحوه پیدایش مرد عنكبوتی را نیز شرح و بسط و حتی شخصیت های مهمی مثل «نورمن آزبورن» را به آن ربط داد! او شخصیت پردازی «ادی براك»  را هم بسیار جالب تر و باور پذیر تر كرد و كاري كرد كه رابطه او با پيتر پاركر بسيار شخصي تر شود.  به عبارتی دیگر، ادی براك در كمیك های "مرد عنكبوتی نهایی" به جای آنكه یك خبرنگار ناراضی باشد، به دوست و همكلاسی سابق پیتر تبدیل شد. بنديس در ضمن نشان داد كه والدين ادي براك با والدين پيتر پاركر دوست خانوادگي بوده اند و همگي با هم در سانحه هوايي كشته شده اند.  او سپس فاش كرد كه پدر  ادي براك و پدر پیتر پاركر قبل از مرگشان  روی لباسی كار میكردند كه قرار بوده سرطان را شفا دهد ولي همين لباس  بعداً با چسبیدن به ادی براك موجب به وجود آمدن هیولایی به نام «ونوم» شد! (بدین ترتیب منشا سیمبیوت به جای آنكه فضایی و غیر قابل باور باشد ، آزمایشگاهی شد و كینه و خصومت ونوم و اسپایدرمن هم بسیار عميق تر  گردید)  

peter-eddie پيتر پاركر ادي براك

(البته باید اعتراف كرد كه برخي از تلاش هاي بنديس و بگلي براي تغییر ظاهر كلاسیك شخصیت هایی مثل «گرین گابلین» و «هاب گابلین» و تغییر آنها به هیولاهایی دیو مانند و آتشین موفق نبود و به مذاق هواداران مرد عنكبوتی  خوش نیامد)

 بنديس پس از مدتی تصمیم گرفت به جاي آنكه از داستان هاي كلاسيك اسپايدرمن دنباله روي كند، داستان های اریجینال و غیر منتتظره بنویسد.  مثلاً او رابطه میان مری جین و پیتر را به هم زد و در عوض كاری كرد كه پیتر به  «كیتی پراید» ( یكی از اعضای «مردان ایكس») دل ببندد!!! (البته بعداً پیتر و مری جین دوباره به هم رسیدند)

peter-and-mary-get-back-together پيتر و مري جين دوباره به هم مي رسند 

و یا در ادامه مجموعه دیدیم كه خانه زن عمو می به محلی برای زندگی پیتر و دوستانش یعنی «جانی استورم» (عضو آتشین گروه "چهار شگفت انگیز")، «بابی دریك» (ملقب به «مرد یخی»)، كیتی پراید، «گوئن استیسی» و مری جین بدل شده است!!!

spiderman-family

بندیس حتی در داستانی بسیار تاثیرگذار به نام "مرگ اسپایدرمن" (The Death of Spider-Man) ، پیتر پاركر را در نتیجه نبردی نابرابر با خطرناك ترین دشمنانش كشت و شخصیتی سیاه پوست به نام «مایلز مورالز» را به عنوان اسپایدرمن جدید معرفی كرد(!)؛ كاری كه شاید در عالم كمیك های ابرقهرمانانه منحصر به فرد باشد.

peter-death

مرگ پيتر پاركر

و در پایان باید گفت كه بندیس تا به حال چیزی در حدود 170 شماره از كمیك های مرد عنكبوتی نهایی را نوشته و هنوز از نظر ایده های بكر و نوآورانه كم نیاورده! این خودش یك ركورد در تاریخ كمیك استریپ است ...

مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2013

 

مطلب مرتبط:

لینك دانلود تمام كمیك های "مرد عنكبوتی نهایی"

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های مرد عنكبوتی

میراث "مرد عنكبوتی نهایی

معرفی طراح  كمیك های مرد عنکبوتی نهایی: مارك بگلی

معرفی مری جین ، گوئن استیسی و دیگر عشق های پیتر پارکر!

شماره 200 از كمیك "مرد عنكبوتی نهایی" ترجمه شد + لینك دانلود

چرا «گرین گابلین» بزرگترین دشمن «مرد عنكبوتی» است؟

كمیك "مرد عنكبوتی نهایی" ادامه پیدا میكند

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+1 #1 علی عطاران 1393-02-29 23:56
ممنونم , مثل همیشه عالی :D :lol:
#2 fantasita 1397-05-21 23:45
بندیس نویسنده ی قهاری هست که میتونه یک مالتی ولش رو کامل بسازه. به جرات میتونم بگم اگه طرف کمیک نمی رفت الان یکنفر در حد جی ار ار مارتین بود

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید