چیزهای جالبی که درباره مرد عنکبوتی نمیدانستید! قسمت 19

بار دیگر در خدمت شما هستم با قسمت جدید سری مقالاتی که میدونم خیلی بهش علاقه دارید.

چیزهای جالبی که درباره مرد عنکبوتی نمیدانستید! قسمت 19

- آیا میدانستید قرار بود یک کراس اور بین سریال های هالک و مرد عنکبوتی در دهه 70 میلادی ساخته بشه؟

در دهه 70 میلادی یک سریال محبوب از تلویزیون آمریکا پخش میشد به نام "هالک باورنکردنی" (The incredible Hulk)  . این سریال قبل از انقلاب از تلویزیون ایران هم پخش میشد. «بیل بیکسبی» نقش بروس بنر و بدنسازی به نام «لو فریگنو» هم نقش هالک را بازی میکرد. این سریال سالها با موفقیت روی آنتن بود. آن موقع اسپایدرمن هم یک سریال داشت که در آن «نیکلاس هاموند» نقش پیتر پارکر/اسپایدرمن را بازی میکرد و  البته چندان موفق نبود و من قبلا در این مقاله راجع بهش توضیح داده ام. ضمنا میتونید این سریال را اینجا دانلود کنید.  این سریال فقط 13 اپیزود دوام آورد. میگن محبوب بوده و تماشاچیان زیادی هم داشته ولی چون مخاطبین بزرگسال به قدر کافی نداشته و بودجه ساختش هم بالا بوده کنسل شده.

اما سال 1984 قرار شد  فیلم بلند تلویزیونی هالک/اسپایدرمن به صورت مشترک توسط یونیورسال و شرکت کلمبیا ساخته بشه . عوامل و بازیگران هم همان سازندگان سریال های هالک  و مرد عنکبوتی باشند. مقدمات کار هم شروع شد . قرار بود مرد عنکبوتی لباس سیاه خودش رو بر تن داشته باشه و استن لی هم یکی از نویسنده های فیلم باشه. خود بیل بیکسبی هم میخواست آن را کارگردانی کنه.  ولی متاسفانه و شاید هم خوشبختانه (!) لو فریگنو بازیگر هالک آن موقع در کشور ایتالیا مشغول فیلمبرداری فیلم "هرکول" بود. بنابراین این پروژه کنسل شد.

البته لازم به ذکره که 5 سال بعد یعنی در سال 1989، یک فیلم تلویزیونی با حضور مشترک هالک و «بی باک» (Daredevil) ساخته شد تحت عنوان "محاکمه هالک باورنکردنی" (the Trial of the Incredible Hulk) که در آن بی باک لباس سیاهی داشت که خیلی شبیه به لباس اولیه اش در سریال نتفلیکس بود! خودتون مقایسه کنید:

 بی باک در سریال هالک

 

 

- آیا میدانستید که والچر اولش قرار بود چاق باشد؟!

استن لی وقتی به فکرش رسید که شخصیت خبیثی به نام «والچر» برای کمیک های مرد عنکبوتی خلق کنه، به استیو دیتکو (طراح کمیک های اولیه مرد عنکبوتی) مراجعه کرد و ایده اش رو بهش گفت. دیتکو هم رفت و نگاهی به کرکس های واقعی انداخت و خبیثی خلق کرد که لاغر اندام و ترکه ای بود.

عکس والچر

اما استن گفت که در ذهنش بوده که والچر یک آدم خپل و چاق باشه چون قبلا در فیلم مشهور و کلاسیک "شاهین مالت"، شخصیت خبیثی دیده بود که نقشش را «سیدنی گرین استریت» فقید بازی میکرد و ازش خیلی خوشش اومده بود. بنابراین میخواست که والچر هم همچین ظاهری داشته باشه.

سیدنی گرین استریت 

ولی دیتکو با نظر استن مخالفت کرد چون به نظرش شخصیت های چاق نمیتونند تحرک لازم را داشته باشند و دشمن خوبی برای مرد عنکبوتی که بسیار چابک است محسوب بشوند. او همچنین اعتقاد داشت که شخصیت های چاق فضای زیادی را در پانل های کمیک بوکی اشغال میکنند (!) . دیتکو هم که میدونید خیلی پانل داخل یک صفحه جا میداد.

در هر حال جالبه که وقتی دیتکو از کمیک های مرد عنکبوتی رفت و «جان رومیتا» جانشین او شد، استن ایده خودش رو به رومیتا گفت و او هم شخصیت خبیثی به نام «کینگ پین» خلق کرد که هم چاق بود و کچل و هم به سیدنی گرین استریت شبیه بود!

کینگ پین 

 

 

- آیا میدانستید که استیو دیتکو بود که Corner Box را در دنیای کمیک خلق کرد؟!

در دهه های گذشته رسم بود که در  گوشه بالای سمت چپ کمیک های مارول تصویری زیبا از شخصیت اصلی اون کمیک چاپ بشه. به این تصویر corner box art میگفتند. معمولا قیمت  و شماره اون کمیک هم اونجا چاپ میشد. در تصویر زیر که مربوط به شماره 25 از سری اول کمیک های Spectacular Spider-man میشه و در دهه 70 میلادی چاپ شد (و یکی از اولین کمیک هایی هستش که در دوران کودکی آن را خریدم) ، corner box art را براتون با فلش مشخص کرده ام:

 

Corner Box ای که  تاد مک فارلین در انتهای دهه 80 میلادی برای کمیک های اسپایدرمن شگفت انگیز خلق کرد نیز بسیار محبوب بود:

سالهاست که دیگه استفاده از corner box در دنیای کمیک منسوخ شده ولی همانطور که در اینجا خبرش را دادیم قراره به مناسبت رویداد Marvel Legacy که به زودی منتشر میشه، مارول دوباره کمیک های خودش رو با corner box عرضه کنه.

در هر حال، میگن اولین بار در ماه سپتامبر 1939 میلادی و از شماره 16 کمیک Action Comics بود که دی سی تصمیم گرفت یک عکس ثابت از سوپرمن اون گوشه بالای سمت چپ کار کنه:

 شماره 16 کمیک Action Comics  

ولی این رو بهش corner box نمیگن چون نه شماره کمیک روش هست و نه اسم شرکت یا قیمت و ...

تا اینکه برای اولین بار در تاریخ کمیک در شماره 14 از کمیک چهار شگفت انگیز بود که ما یک Corner Box دیدیم:

اولین corner box دنیای کمیک

خب، طراح و خالق کمیک های چهار شگفت انگیز هم که کسی نیست جز «جک کربی» کبیر. پس آیا جک کربی بود که اولین بار ایده corner box به ذهنش رسید؟ نه! در واقع در همان ماهی که شماره 14 چهار شگفت انگیز به بازار آمد، شماره 2 کمیک مرد عنکبوتی شگفت انگیز هم به بازار آمد که آنهم یک Corner Box داشت :

 اولین حضور والچر

در حقیقت این ایده اولین بار به ذهن استیو دیتکو رسید و به استن لی گفت. استن هم خیلی خوشش اومد و به جک کربی گفت ازش در کمیک چهار شگفت انگیز استفاده کنه. او هم به حرف استن گوش کرد. ولی شماره 14 چهار شگفت انگیز چند روز زودتر از شماره 2 مرد عنکبوتی شگفت انگیز به بازار آمد. بنابراین خیلی ها فکر میکنند چون زودتر اومده پس جک کربی خالق corner box بوده ولی اینطور نیست.

در هر حال این ایده خیلی زود توسط دیگر کمپانی ها مثل دی سی هم مورد تقلید قرار گرفت (مخصوصا در دهه 70 میلادی):

کمیک batman 

 

- آیا میدانستید که گوست رایدر قرار بود در "مرد عنکبوتی: مجموعه کارتونی" حضور داشته باشه؟

- آیا میدانستید که گوست رایدر قرار بود در "مرد عنکبوتی: مجموعه کارتونی" حضور داشته باشه؟

"مرد عنکبوتی : مجموعه کارتونی" سریال انیمیشنی معروف مرد عنکبوتی در دهه 90 میلادی بود که بارها درباره اش توضیح داده ایم (مثلا در این مقاله). در این سریال رسم بود که دیگر قهرمانان مارول مثل کاپیتان آمریکا، بی باک، چهار شگفت انگیز، مردان ایکس، مرد آهنی و ... به عنوان شخصیت مهمان حضور پیدا کنند. حتی شخصیت های خشن تری مثل بلید یا پانیشر هم در این سریال حضور افتخاری داشتند ولی عجیبه که شخصیتی مثل گوست رایدر که خیلی در آن سالها محبوب بود هرگز در کارتون مرد عنکبوتی دیده نشد. اما حقیقت اینه که سازندگان این کارتون قصد داشتند ازش استفاده کنند . یعنی قرار بود گوست رایدر به مرد عنکبوتی کمک کنه تا با میستریو که با «دورمامو» متحد شده بود، بجنگه. اما مساله این بوده که اون موقع مارول سعی داشت سریال اختصاصی گوست رایدر را برای شبکه UPN سفارش بده. مرد عنکبوتی مجموعه کارتونی هم از شبکه فاکس پخش میشد. فاکس و UPN رقیب یکدیگر بودند. بنابراین فاکس نمیخواست با حضور گوست رایدر در این کارتون برای شبکه رقیب تبلیغ مجانی کرده باشه! در نتیجه به سازندگان این کارتون گفت که حق ندارند از گوست رایدر استفاده کنند!

 

 مهدی ترابی مهربانی

 

  All rights reserved © Spidey.ir 2017

    (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

 

برای خواندن قسمت های قبلی این سری مقالات بروید اینجا.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

#1 Twisto 1396-06-02 18:24
ممنون بابت مقاله.
واقعا ناراحتم که طراحی نابغه مثل استیو دیتکو اینقدر زود دنیای کمیک رو ترک کرد.
فکرش رو بکنین ، اگه دیتکو اون موقع تو مارول مونده بود ممکن بود چه ایده ها و خلاقیت های بیشتری در دنیای کمیک پدیدار بشه.ای کاش با استن لی بحثش نمیشد.بر خلاف استن لی که دلش میخواد تو چشم باشه ، دیتکو اصلا تو چشم نیست حتی ازش خیلی کم عکس موجوده و اصلا با فیلم های جدیدی که مارول داره میسازه هیچ ارتباطی نداره.
#2 nightspider 1396-06-02 18:27
آقای ترابی خواهشا ایلتون را اگه وقت میکنید چک کنید.
ممنون بابت این میدانستیدها
#3 mtm 1396-06-02 18:37
به نقل از nightspider:
آقای ترابی خواهشا ایلتون را اگه وقت میکنید چک کنید.

چک کردم
چیزی نیومده
دوباره بفرست
#4 The Red Spider Skull 1396-06-02 20:24
من مدتی نبودم شرمنده
چقدر خوبه ادم برگرده ببینه یه قسمت جدید از این سری مقالات معرکه روی سایته :-)
#5 nightspider 1396-06-02 21:50
به نقل از mtm:
به نقل از nightspider:
آقای ترابی خواهشا ایلتون را اگه وقت میکنید چک کنید.

چک کردم
چیزی نیومده
دوباره بفرست

فرستادم.
نگاه کنید ببینید امده یا نه؟
#6 spidey noir 1396-06-02 23:40
  • واقعا بابت این سری مقالات ازتون ممنونم اقای ترابی.خیلی از این مقالات لذت می برم.اقای ترابی ایا در اینده تمام عناوین فرعی.و مربوط به secret empireرو ترجمه خواهید کرد؟
#7 mtm 1396-06-03 00:11
به نقل از spidey noir:
  • واقعا بابت این سری مقالات ازتون ممنونم اقای ترابی.خیلی از این مقالات لذت می برم.اقای ترابی ایا در اینده تمام عناوین فرعی.و مربوط به secret empireرو ترجمه خواهید کرد؟

نه
فقط اونایی که مثل شماره 25 کاپیتان امریکا دقیقا مرتبط با داستان اصلی هستند و اگه نخوندیشون داستان اصلی رو متوجه نمیشید
#8 hassan91 1396-06-03 13:53
خوب اون موقع این هالک چقدر مضحک بوده، و سریال مرد عنکبوتی اون زمان نمیتونم تصور کنم که چه شکلی بوده، ولی اگه الان اگه کسی ببینه فک نکنم خوشش بیاد.
چاق نشدن والچر منجر به خلقه کینگ پین شده، جالبه.
#9 phoenixgardian 1396-06-04 01:20
به نقل از nightspider:
آقای ترابی خواهشا ایلتون را اگه وقت میکنید چک کنید.
ممنون بابت این میدانستیدها

آقای ترابی، night spider راست می گهواره. من یه مقاله خوب فرستادم ولی نگاهش نکردید
#10 Hossein sbn 1396-06-04 14:32
آقای ترابی، همیشه دلم می خواست بپرسم، اولین کمیکی که خوندید چی بود؟ بارها اشاره کردید که اولین کمیک انگلیسی ای که خوندید یکی از شماره های Aquaman بوده اما هیچوقت نگفتید اولین کمیکی که خوندید چی بوده.
#11 mtm 1396-06-04 17:34
به نقل از phoenixgardian:
به نقل از nightspider:
آقای ترابی خواهشا ایلتون را اگه وقت میکنید چک کنید.
ممنون بابت این میدانستیدها

آقای ترابی، night spider راست می گهواره. من یه مقاله خوب فرستادم ولی نگاهش نکردید

دوست عزیز بنده نه مسئول خواندن مقالات هستم و نه مسئول ثبت نام اعضای جدید
اینا مسئول خودش رو داره
مقاله هم ما از کسی قبول نمیکنیم. چون فرصت ویرایش کردن و گذاشتن تو است رو ندارم . و مقاله نوشتن برای سایت ما استانداردهای بالایی میخواد
این مقاله اقای سخایی را هم خودم بهشون گفته بودم کار کنه
#12 mtm 1396-06-04 17:36
به نقل از Hossein sbn:
آقای ترابی، همیشه دلم می خواست بپرسم، اولین کمیکی که خوندید چی بود؟ بارها اشاره کردید که اولین کمیک انگلیسی ای که خوندید یکی از شماره های Aquaman بوده اما هیچوقت نگفتید اولین کمیکی که خوندید چی بوده.

به به حسن اقا
جطوری؟ خوبی؟ نیستی کم پیدایی؟
راستش دقیقا یادم نیست ولی قطعا یکی از کمیک هایی بوده که در مجله کیهان بچه ها (چاپ شده در قبل از انقلاب) خوندم. یا سوپرمن بود یا تارزان یا بیست هزار فرسنگ زیر دریا
#13 spidey noir 1396-06-04 18:24
  • تو کمیک های دهه ی ۶۰و۷۰و۸۰کمیک ها یه حال هوای خاصی داشتند؛به ادم هیجان وارامش میدادند.مخصوصا کمیک های مرد عنکبوتی.الان نمی دونم چرا کمیک های امروزی این حال و هوا رو ندارن.البته کمیک ها هم خوبنا ولی مرد عنکبوتی خیلی رو اعصابه.(همشو باید گردن دن اسلات انداخت!) و این سری مقاله های اقای ترابی هم همون ارامش کمیک های قدیم رو به ادم میدن.واقعا ممنون اقای ترابی.
#14 Hossein sbn 1396-06-04 19:08
#12
سلام آقای ترابی. خوبم خدا رو شکر، فقط بیشتر درگیر کاروبار و زندگی شدم. هنوز مقالاتتون رو بصورت جسته و گریخته دنبال می کنم. در هر صورت خوشحال شدم دوباره باهاتون حرف زدم.

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید