نگاهی به كمیك استریپ های "موربیوس خون آشام" (Morbius)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

 morbius the living vampire كميك هاي موربيوس

نگاهی به سری جدید كمیك بوك های "موربیوس خون آشام" و همچنین معرفی این كاراكتر مشهور داستان های مرد عنكبوتی

در فوریه سال 1971، "اداره نظارت بر محتوای كمیك استریپ" (Comics Code Authority) بلاخره حاضر شد ممنوعیت حضور خون آشامان و برخی از كاراكترهای ماورالطبیعه را در دنیای كمیك استریپ بردارد (البته با شرط و شروط بسیار). بنابراین نویسنده معروف مارول یعنی «روی توماس» (Roy Thomas) به همراه یكی از طراحان بزرگ این شركت به نام «گیل كین» (Gil Kane) شخصیتی را خلق كردند كه نامش بود «مایكل موربیوس»! او دكتر و دانشمندی بود كه  خصوصیات و توانایی های خون آشام مانند خود را از طریق وسایل و متدهای علمی به دست آورده بود  و نه از از طریق ابزار جادویی یا ماورا الطبیعه! در واقع مارول میخواست از این طریق به نوعی اداره نظارت بر محتوای كمیك استریپ را دور بزند تا در آینده برایش دردسر درست نشود. حتی «استن لي»  از گیل كین خواست تا لباسی به رنگ قرمز و آبی برای موربیوس طراحی كند تا به ابرقهرمانان معروفی همچون اسپایدرمن و سوپرمن شبیه شود! شخصیت او هم چندان منفی نبود و او معمولاً بسان آدمی قابل ترحم  به تصویر كشیده میشود  كه به دنبال یافتن راه حلی برای علاج خود است و نمیخواهد خون آشام باشد.

در هر حال موربیوس برای اولین بار در ماه اكتبر سال 1971 و در شماره 101 از كمیك استریپ "اسپایدرمن شگفت انگیز" (The Amazing Spider-Man) ظاهر شد (در همان داستان معروفی كه اسپایدرمن دارای 4 بازوی اضافه شد !!!)

amazingspider-man101 شماره 101 از كميك اسپايدرمن شگفت انگيز

سپس موربیوس در سال 1973 در كمیك سیاه و سفید ترسناكی تحت عنوان "داستان های خون آشامی" (Vampire Tales) كه توسط یكی از شركت های زیر مجموعه مارول به نام Curtis Magazines چاپ میشد، حضور یافت (او به جز دو شماره، در تمام 11 شماره این كمیك حضور داشت) موربیوس در همان زمان به شخصیت اصلی یك سری دیگر از كمیك های مارول تحت عنوان "سفر به دل ترس" (Adventure into Fear) تبدیل شد (او از شماره 20 وارد داستان های "سفر به دل ترس" شد و تا شماره پایانی یعنی شماره  31 كه دسامبر سال 1975 به چاپ رسید، در آن حضور داشت).

adventure into fear سفر به دل ترس

پس از آن او به عنوان كاراكتر میهمان در برخی از كمیك استریپ های مارول ظاهر شد اما پس از 16 سال یعنی در سال 1992 مارول كمیك اختصاصی او را تحت عنوان "موربیوس ، خون آشام زنده" (Morbius the Living Vampire) منتشر كرد كه 32 شماره دوام آورد (یعنی تا آوریل سال 1995). درباره این سری جالب است كه بدانید كه نویسنده اش «لن كامینسكی» (Len Kaminski)   نام داشت. مارول از دست او راضی نبود زیرا اعتقاد داشت داستان هایش بیش از حد عمیق است!!! بنابراین پس از 8 شماره، نویسنده دیگری جایگزین او شد!

morbius شماره يك موربيوس


به علاوه لازم به ذكر است كه در این سالها موربیوس در كنار كاراكترهای معروفی مثل «گوست رایدر»  (Ghost Rider)و «بلید» (Blade) در یك داستان معروف به نام  Rise of the Midnight Sons  ظاهر شد تا دنیا را از شر موجودی به نام Lilith (مادر تمام دیوها) نجات دهد.

rise of the midnight sons موربيوس


در هر حال در روز 17 اكتبر سال 2012 مارول اعلام كرد كه بار دیگر مجموعه كمیك استریپی جدیدی را تحت عنوان "موربیوس : خون آشام زنده" به چاپ میرساند. بدین ترتیب شماره نخست این كمیك در ماه مارس سال 2013 به قلم «جو كیتینگ» (Joe Keatinge) و طراحی «ریچارد السون»  (Richard Elson) منتشر شد و تا به حال 6 شماره از آن به چاپ رسیده. این نقد و بررسی هم به همین سری مربوط میشود.

morbius-2-variant روي جلد كميك موربيوس


برای فهم بهتر داستان این سری بهتر است كمی توضیح داده شود: در طی داستان دنباله دار و معروفی كه سال گذشته در داستان های اسپایدرمن چاپ شد یعنی "جزیره عنكبوت ها" (Spider-Island) مشخص شد كه موربیوس همان "شماره شش" مرموزی است كه در شركت "هورایزن" (Horizon) كار میكند (هورایزن نام محل كار جدید پیتر پاركر است). موربیوس با مخفی كردن هویت خود سعی داشت علاجی برای ویروسی كه مردم نیویورك را به عنكبوت های عظیم الجثه تبدیل كرده بود، پیدا كند (البته او قصد داشت در نهایت از این علاج برای مداوای خودش استفاده كند). در هر حال پیتر پاركر متوجه قضیه شد و همچنین فهمید كه موربیوس با «لیزارد» نیز همكاری داشته است. موربیوس توانست با استفاده از DNA «بیلی كانرز» (پسر دكتر كانرز) لیزارد را به حالت انسانی خود برگرداند اما نمیدانست كه لیزارد توانسته ذهن دكتر كانرز را كاملا تحت كنترل خود درآورد (به عبارتی با دكتر كانرزی مواجه بودیم كه در ذهن و روحش لیزارد حضور داشت!). سپس این دكتر كانرز پلید خون به هوای محیط تزریق كرد و باعث شد تا موربیوس تحریك شود و به كاركنان هورایزن حمله كند. در نهایت اسپایدرمن موربیوس را تعقیب و او را دستگیر كرد. اما موربیوس موفق به فرار شد.  او سپس با مردی ملاقات كرد كه به او مقداری لباس داد و به او توصیه كرد به جایی به نام Brownsville برود زیرا در آنجا ابرقهرمانی حضور ندارد. موربیوس در آنجا برای مدتی در خیابان های پر از جنایت زندگی ميكند. او با یك خلافكار خیابانی به نام Sqt German تعامل بر قرار میكند و چند روز بعد با او در مترو شهر مبارزه میكند. این مبارزه جراحت كشنده ای به موربیوس وارد میكند.

morbius-4-p1 شماره 4 از كميك موربيوس
در كل شماره هاي نخست نتوانست علاقمندان و هواداران قدیمی به موربیوس را راضی كند. به نظر میرسید كه نویسنده چندان با كاراكتر موربیوس آشنا نیست و شخصیت پردازی او را درك نمیكند. بنابریان خیلی ها نگران بودند كه نكند مارول این سری را چاپ كرده تا فقط خوانندگان جدیدی را به سوی خود جلب كند و هیچ ارزشی برای خوانندگان قدیمی تر قایل نیست. هر چند كه طراحی ها واقها خوب بود و طراح به خوبی سعی كرده بود ابتكارات نو و جدیدی از خود به خرج دهد! البته دیالوگ ها هم خوب و خفن بودند!  

morbius-1-p5 موربيوس شماره يك


كم كم نشانه هایی از بهبود در این سری دیده شد اما متاسفانه كاملاً مقطعی بود و این كمیك با داشتن داستان های ضعیف و دیالوگ های افتضاح به هیچ وجه نتوانسته دل هوادارانش را به دست بیاورد. این سری گاهی خطوط داستانی جالبی را خلق میكند اما درست در لحظه ای كه باید به یك سرانجام خوب برسد، همه چیز خراب میشود.  ضمن اینكه با رفتن طراح مجموعه یعنی ریچارد السون، قطعا از شماره 6 به بعد طراحی ها هم افت خواهند كرد!

نویسنده: سیاوش پورفلاح

All rights reserved © Spidey.ir 2013

 

مطالب مرتبط:

معرفی معروفترین دشمنان مرد عنکبوتی – قسمت دوم

 نگاهی به كمیك استریپ های "مرد عنكبوتی انتقام جو" (Avenging Spider-Man)

 تاریخچه کمیک استریپ های اسپایدرمن

 آشنایی با «زن عنكبوتی»! (Spider-Woman)

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: استن لی و استیو دیتکو

«ونوم»، «كارنیج» و دیگر سیمبیوت ها چطور و از كجا وارد زندگی «پیتر پاركر/مرد عنكبوتی» شدند؟

 چرا «نورمن آزبورن/گرین گابلین» بزرگترین دشمن «پیتر پاركر/اسپایدرمن» است؟

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+2 #1 صادق مرادی 1392-04-05 15:58
جالب بود
#2 Kamiab 1392-04-05 16:40
perfect
+1 #3 mehrbod jp 1392-04-05 16:41
طراحی هاش که عالی بود :roll:
#4 شما هنوز ثبت نام نکردید 1392-04-05 16:45
ممنونم اقا سیاوش
راستی در مجموعه کارتونی هم ان داستانی که پیتر 4دست اضافه در اورد مربیوس هم به داستان امد.
فکر کنم ای نکارتون خیلی به کمیک های اسپادر من شبی است و سعی کردند مانند کمیک ها داستان را درست کنند
+1 #5 حجت مزارعی 1392-04-05 17:06
نمی دونم تو چه سایتی خوندم موربیوس قرار تو TASM3نقش منفی باشه گربه سیاهم عاشقش وبرای نجاتش توبعضی قسمت ها با اسپایدر همکاری میکنه...حتی گفتن هابگابلینم تو فیلمه و نمی خاد بذاره موربیوس درمان شه
ولی فکر کنم شایعه باشه
#6 سیاوش پورفلاح 1392-04-05 17:40
خاوهش میکنم.
در ضمن منتظر نقد و بررسی موربیوس 5 و 6 باشید!
+1 #7 سیاوش پورفلاح 1392-04-05 17:50
دوستان متاسفانه با رفتن ریچارد السون فاتحه کمیک های موربیوس خونده ست! حداقل شماره 6 واقعا بد بود!
ینی نه تنها تراحی،بلکه نویسندگی هم افت کرد!اصن کابوس!
#8 ونداد 1392-04-05 17:51
خوب بود اقا سیاوش راستی میتونی بهم بگی باید چگونه از تورنت دانلود کنم
+1 #9 mirabilis 1392-04-05 21:09
نقد جالب توجهی بود ؛ هر چند به نظرم اگر یه مقاله کامل به معرفی موربیوس میپرداختی و بعد دنبال نقد شماره های جدید میبودی بهتر بود . امیدوارم در نقد های بعدی تمامی جنبه های کمیک مذکور را در نظر بگیری . ;-)
+1 #10 Saleh 1392-04-05 21:18
من که از اوّلش میدونستم مزخرفه.اصلاً این که بیان از یک دشمن فرعی اسپایدرمن کمیک بنویسن کار احمقانه ای هستش.
My Spider-Sens was Tingling!
+2 #11 mirabilis 1392-04-05 21:31
اتفاقا اصلا کار مزخرفی نیست ، چون علاوه بر اینکه یکی از دشمنان هر چند فرعی اسپایدی رو به همه معرفی میکنند ، طرفداران زیادی هم برای این شخصیت فرعی پیدا میکنند و ازش یه کاراکتر مقبول و محبوب می سازند . شاید الان خط داستانی کمی مضحک به نظر برسه ولی با یه کم تغییر در امور اجرایی میتونند کلی سود کسب بکنند . برای نشان دادن تفاوت موربیوس با سایر خون آشامان دنیای کمیک ( شخصیت خاکستری و زنده بودن موربیوس ، چون همونطور که میدونید خون آشامان جز دسته ی مردگان طبقه بندی میشوند و نه زنده ها ) این ایده ی بسیار جالبی است و بسیار حساب شده . در ضمن همونطور که اشاره کردم موربیوس رو نمیشود مطلقا جز دسته ضد قهرمانان طبقه بندی کرد و در حقیقت دارای شخصیتی خاکستری است که از یک طرف کاراکتر خون آشامش او را برای انجام پلیدی ها فرا میخواند ( باز هم همینطور که میدونید ، معمولا خون آشامان نماد شیطان در ادبیات به شمار میروند . ) و از طرفی روحیه ی انسانیش او را منع میکند که کاراکتر بسیار منحصر بفردی در دنیای کمیک به شمار میرود . خواهشا به این نکات دقت کنید و زود قضاوت نکنید . ;-)
#12 Saleh 1392-04-05 21:42
من منظورم این بود که کلاً یک حسی بهم می گفت:باحال نیست دانلودش نکن! ولی میتونست باحال بشه اگه یک چالش بزرگ در داستان درست می شد.اینجوری انگار که داری کلاً به یک شخصیت دیگه می پردازی. با داستان معمولی.
شما هم اگه میشه نظراتو خلاصه کن لطفاً ;-) .
+2 #13 mtm 1392-04-05 21:46
هر چند من شخصا از موربیوس خوشم نمیاد ولی اینکه اسپایدرمن از هر طیف و قشری دشمن داره جالبه
ضمن اینکه به نظر منم موربیوس ایده جالبی داره چون خون آشامیه که نمیخاد خون آشام باشه و از طریق علم و دانش خون آشام شده ;-)
+4 #14 mokhtar 1392-04-05 21:52
میدونی چی مسخره است؟ اینکه تو سریال "اسپایدرمن: مجموعه کارتونی" از موربیوس استفاده کرده بودند ولی ایشون هرگز خون نمیخورد!!! چون اون موقع حضور یک خون آشام در یک سریال کارتونی قدغن بود. به همین دلیل ایشان به جای گاز گرفتن از کف دستش برای خون گرفتن (!) از دیگران استفاده میکرد. در ضمن تو این کارتون هرگز نمیگفتند که ایشون "خون" میخوره، میگفتند "پلاسما" میخوره!!!!
:lol:
از همه مسخره تر عشق جانسوز ایشون به گربه سیاه بود که نمیدونم سازندگان این کارتون از کجاشون در آورده بودند!!! :-*
(مهدی جون من که نمیتونم مثل تو عکس بزارم پس خودت زحمتش رو بکش)
+1 #15 mirabilis 1392-04-05 21:52
کاراکتر به این خوبی چرا به شخصیت دیگه بپردازی ؟ گفتم که شاید الان مقداری مضحک باشه ولی امیدوارم در آینده مشکلاتش برطرف بشه .خب لازمه که درباره ی نظرم توضیح بدم و نظرات رو جامع ، کامل و سنجیده ارائه کنم . ;-)
+4 #16 mtm 1392-04-05 21:57
بیا اینم عکسش:


سرعت عمل رو داشتی مختار؟ ;-)
#17 هیربد 1392-04-06 02:33
ببخشید اینو این جا می پرسم ولی جایی واسش نیست:
تو بازی اسپایدرمن 3 با psp بعد شکست دادن اون خون آشام زنه و باز گشت پیش دکتر کانرز و موربیوس باید چی کار کنم؟ :-?
#18 ونداد 1392-04-06 10:05
راستی دوستان اسکارلت اسپایدر 18 اومد ها راستی اون کسایی که داشتن این کمیک را (اسکارلت اسپایدر) را ترجمه میکردند به کجا رسیدند ببخشید بی ربط بود
+2 #19 mokhtar 1392-04-06 10:10
اسکارلت اسپایدر شماره 18 در صفحه اصلی و بخش دانلود جدید ترین کمیک اسپایدرمن گذاشته شده!
یک کمیک ترجمه شده جدید هم پایینشه! :-*
(اگه اونا رو نمیبینید، صفحه اصلی سایت رو یکبار refresh کنید!)
-1 #20 ونداد 1392-04-06 10:34
وای اقا مختار ممنون که گفتید
#21 adminqaz 1392-04-07 22:28
بر اساس قوانین سایت، قرار دادن هر گونه لینک تبلیغاتی در بخش نظرات، بدون هماهنگی ممنوع می باشد.
#22 omid 1392-04-08 00:00
:cry:
#23 mtm 1392-04-08 11:27
من كه اين بازي رو تو ps3 انجام دادم. از psp اش خبري ندارم. دوستان اگر اطلاعي داريد به zuko كمك كنيد
+2 #24 پارسا 1392-04-08 13:24
به نقل از mtm:
بیا اینم عکسش:
spidey.ir/.../...

سرعت عمل رو داشتی مختار؟ ;-)

البته این سریال از هر نظر مشکل داره.

1-اسپایدرمن ما یک آدم هیکلی بود.حتی وقتی که اسپایدرمن نبود و آدم ضعیفی بود.
2-الکترو پسر اسکلت قرمز یکی از دشمنان کاپیتان آمریکا بود و مثل کاپتان آمریکا قدرتش رو بدست اورد و تشکیلات شیلد رو به زیر آب برد و فرمانروای جهان شد.
3-گربه سیاه قدرت ماورایی داشت و با فرمول کاپتان آمریکا به قدرت رسید و عاشق پیشه موربیوس بود آنقدر هم در این سریال عاشقش بود که بخاطر موربیوس مردعنکبوتی رو کنار زد واز اون متنفر بود.
4-کریون شکارچی که دشمنی اش با اسپایدرمن به حدی رسید که او را خاک کرد خیلی زود دوست اسپایدرمن و حاظر شد با پانیشر مبارزه کند که اسپایدرمن نجات پیدا کنه.
5-آفتاب پرست یک ترو ریست بود که با کمربند خود از دیگران عکس می گرفت و شبیه ان ها می شد درحالی که آفتاب پرست با ماسک شبیه دیگران می شد.
وکلی دیگر........... ........
+2 #25 mtm 1392-04-08 13:39
به نكات جالب و بسيار خوبي اشاره كردي ;-)
+1 #26 ونداد 1392-04-08 15:07
اقای ترابی من یه پیشنهاد دارم برای نظر سنجی بعدی گون را بیشتر دوست دارید یا مری جین
+1 #27 omid 1392-04-08 17:08
راس میگه عالیه :D
#28 ونداد 1392-04-08 17:12
راستی اقای T H O R اون سایتتون درست شده
#29 هیربد 1392-04-08 17:51
اگه تو ps3 هم باشه فرق نمی کنه ممنون میشم اگه کمک کنید. :oops:
#30 عرفان نقوی 1392-04-08 20:01
ممنون
#31 omid 1392-04-09 12:50
اره ولی چون تعداد کم بود فعلا نتونستیم درست کنیم :sad:
شاید هم نشه :cry:
شما هم بیاید که بشه
#32 ونداد 1392-04-09 13:27
چرا از افراد همین سایت کمک نمیگیرید؟
#33 ونداد 1392-04-09 13:34
راستی اقای T H O R یه راه حلی براتون دارم میتونید با همین چند نفر سایت را افتتاح کنید و روی مطالبش کار کنید حالا در هر ضمینه ای اون وقت میتونید ادرس سایتتون را به بقیهی سایت ها بدید تا سایت شما را معرفی کنند این جوری به سایتتون میان و درخواست نویسندگی و این چیزها رامیکنند
#34 آرش میراحمدیان 1392-04-09 18:05
T H O R چرا دلایل دیگش رو نگفتی ؟؟؟ خب... مشکلات دیگه ای هم هست، مثل طراحی قالب و... اما امیدوارم بتونیم به زودی سایت رو راه اندازی کنیم
#35 alex 1392-04-09 22:13
عالیییییییییییی یییییی
#36 omid 1392-04-09 23:01
اره اون دلایل هم هست ولی من طراحی رو بلدم ولی هم کم هستیم
و واقعا ادارش سخته حالا دوستم قرار یه سایت ساز بزنه که من منتظر
اونم اگه اون درست بشه سایت رو میزنم''خدای رعد و برق" من درخواست میدم که به سایت ما بیاید ;-)
#37 ونداد 1392-04-10 09:16
خیلی متاسفم که باید دعوتان را رد کنم
#38 آرش میراحمدیان 1392-04-10 09:46
بیا یاهو
#39 omid 1392-04-10 17:04
من که هستم تو افلاینی
#40 salar 1392-04-13 17:35
mer30 :-)
#41 سید امیرحسین وکیلی نژاد 1392-04-14 23:30
ممنون از مقاله ی زیبا تون :roll: راستی آقای ترابی اگه می شه چند تا از کمیک های Ghost rider رو هم قرار بدید. :oops:
#42 salar 1392-04-15 21:41
الان تا شماره 8 آمادست.تا چند روز دیگه هم یکی دو روز دیگه هم شماره 1 میاد.البته لازمه که بگم از شماره 1 تا 5 آقا آرش ترجمه کردن از 6 تا 10 هم من ترجمه کردم. ;-)
#43 mohammad reza 1392-04-25 16:42
به نقل از hhh:
نمی دونم تو چه سایتی خوندم موربیوس قرار تو TASM3نقش منفی باشه گربه سیاهم عاشقش وبرای نجاتش توبعضی قسمت ها با اسپایدر همکاری میکنه...حتی گفتن هابگابلینم تو فیلمه و نمی خاد بذاره موربیوس درمان شه
ولی فکر کنم شایعه باشه


نه چون که خودم انیمیشن او رو دیدم :D :P
#44 مهدی 1392-06-04 00:42
خیلی ممنون 8)

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید