بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: جان رومیتا جونیور

john-romita-jr جان روميتا جونيور - طراح بزرگ مرد عنكبوتي

یكی از بزرگترین طراحان تاریخ كمیك بوك های مرد عنكبوتی كه در طول سالها سعی كرده سبك اش را ارتقا دهد.

 

 «جان روميتا جونيور» (متولد 17 اگوست 1956)

 «جان رومیتا جونیور» (John Romita, Jr) كه هواداران مرد عنكبوتی او را بیشتر با عنوان JR jr صدا میكنند،    پسر طراح بزرگ و افسانه ای كمیك های مارول و اسپایدرمن یعنی «جان رومیتا» می باشد. با وجود آنكه همگان او را همچون پدرش به عنوان یكی از بهترین طراحان تاریخ كمیك بوك های مرد عنكبوتی میشناسند و با وجود آنكه  یكی از كسانی  است كه  بیشترین  تعداد كمیك  اسپایدرمن را در سی سال گذشته طراحی كرده اند، ولی در كمال شگقتی او در تمام این مدت طراح  بسیاری از دیگر كمیك های مهم  مارول نيز بوده است !  از «اونجرز» و Daredevil گرفته تا «ولورین»، «كاپیتان آمریكا» ، «مرد آهنی» ، «مردان ایكس» و «پانیشر»!!!

 در هر حال، اولین طراحی جان رومیتا جونیور برای اسپایدرمن در سال 1977 انجام شد یعنی زمانی كه یك داستان 6 صفحه ای برای كمیك شماره 11 The Amazing Spider-Man Annual خلق كرد. او سپس از ابتدای دهه 80 میلادی به عنوان طراح اصلی كمیك های "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" انتخاب شد ولی آثار درخشانش زمانی شروع شد كه با نویسنده ای فوق العاده خلاق به نام «راجر استرن» همكاری كرد. در حقیقت آثاری كه جان رومیتا جونیور و راجر استرن در شماره های 224 تا 250 كمیك "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" خلق كردند جزو بهترین و به یادماندنی ترین داستان های تاریخ اسپایدرمن به شمار میروند. آنها در ضمن شخصیت بسیار مهمی همچون «هاب گابلین» را خلق كردند و باعث شدند تا اسپایدرمن پس از سالها صاحب یك شخصیت خبیث اصلی و تمام عیار شود.  

hobgoblin هاب گابلين اولين بار به دست راجر استرن و جان روميتا جونيور در شماره 238 از مرد عنكبوتي شگفت انگيز خلق شد

در آن دوره سبك طراحی جان رومیتا شباهت فراوانی به سبك پدرش داشت و به قول معروف خیلی شسته و رفته و آراسته به نظر میرسید. او بسیار در طراحی صحنه های اكشن مهارت داشت. برای نمونه به صفحه زیر از داستان معروف "هیچ چیزی نمیتواند جلوی جاگرنات را بگیرد" (كه سال 1982 در شماره های 229 و 230 از "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" چاپ شد)،  توجه كنید تا به سطح بالای مهارت وی در این زمینه پی ببرید:

spidey-stops-juggernaut هيچ چيز نميتواند جلوي بولدوزر را بگيرد

او در ضمن استاد پانل بندی است. به صفحه زیر كه از كمیك شماره 232 "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" گرفته شده دقت كنید و ببنید او چقدر ماهرانه و خلاقانه  از پانل ها بهره میگرد تا به بهترین نحو ممكن در خدمت داستان باشند:

asm232 10

جان رومیتا جونیور تقریباً در اواسط دهه 90 میلادی با دیگر به كمیك های اسپایدرمن برگشت و طراحي  مجموعه  Peter Parker  Spider-Man را بر عهده گرفت. منتهی این بار سبك طراحی اش عوض شده بود. نوعی استایل تاریك و نوآر (Noir) مانند در آثارش دیده میشد. بعضی ها اعتقاد داشتند كه او شخصیت ها را تنومند و هیكلی تر از قبل میكشد.

peter-romita-jr

ولی سبك جدید او پس از مدت كوتاهی مورد پسند هواداران واقع شد و او كاری كرد تا Peter Parker  Spider-Man به جذاب ترین سری اسپایدرمن در آن دوران تبدیل شود؛ دوران سیاهی كه به خاطر داستان منفور "سرگذشت كلون" (Clone Saga) محبوبیتی نزد هواداران مرد عنكبوتی ندارد. در واقع شاید بتوان شماری از بهترین طراحی های او را در شماره 75 از كمیك  Peter Parker  Spider-Man دید (لازم به ذكر است كه  یكی از برترین نبردهای میان اسپایدرمن و «گرین گابلین» در اين كميك روایت میشود. در حقیقت در آن «نورمن آزبورن» كه سالها در كمیك های مرد عنكبوتی مرده محسوب میشد، دوباره برگشت معلوم شد كه همه قضایای "سرگذشت كلون" زیر سر او بوده است! در ضمن در همین كمیك بود كه «بن رایلی» كشته شد.  )  

peter-vs-norman نبرد ميان گرين گابلين و اسپايدرمن

جان رومیتا جونیور یكی از معدود طراحان قدیمی اسپایدرمن بود كه پس از آنكه مارول در ژانویه سال 1999 تصمیم گرفت كمیك های مرد عنكبوتی را از نو احیا (relaunch) كند، در سمت خود باقی ماند ولی متاسفانه ان موقع مجبور بود شماری از بدترین داستان های تاریخ اسپایدرمن را طراحی كند! اما پس از یكی دو سال، مارول كه میدید فیلم سینمایی اسپایدرمن به كارگردانی «سام ریمی» در راه است تصمیم گرفت كیفیت عناوین اسپایدرمن را  بالا ببرد و در نتیجه "جوزف مایكل استراكزینسكی" (ملقب به JMS) را به عنوان نویسنده جدید كمیك "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" برگزید. جان رومیتا جونیور هم از كمیك Peter Parker  Spider-Man به "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" مهاجرت كرد تا در كنار JMS جان تازه ای به داستان های اسپایدرمن بدهند. همكاری آنها بسیار تماشایی و جذاب از كار در آمد و  كمیك های بسیار خوب و ماندگاری را خلق كردند. به طور مثال داستان نخست آنها به نام "coming home"  كه در  شماره های 31 تا 35 از جلد دوم "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" به چاپ رسید، به عنوان برترین داستان سال 2001 برگزیده شد و به جایزه معتبر "ایزنر" دست یافت. جان رومیتا جونیور و JMS در این داستان شخصیت خبیث جدید و مهمی همچون «مورلان» (Morlun) را خلق كردند و در نتیجه یكی از نفس گیر ترین و به یاد ماندنی ترین نبردهای تاریخ مرد عنكبوتی شكل گرفت.

spidey-vs-morlun نبرد اسپايدرمن با مورلان

جان رومیتا جونیور در آن زمان باز هم اندكی سبك خود را تغییر داد.  او سعی كرد شخصیت ها را تركه اي و لاغرتر  به تصویر بكشد و به حركات اسپایدرمن نوعی حالت غریب و نامتعارف ببخشد كه خواننده را یاد آثار «استیو دیتكو» می انداخت. او وسواس خاصی در نشان دادن وضعیت روحی و جسمانی اسپایدرمن/پیتر پاركر نشان میداد و بدون اغراق باید ادعا كرد كه هیچ طراح دیگری نمیتواند مثل او و زخم ها و جراحات وارده بر سر و صورت اسپایدرمن را به تصویر بكشد. كافي است به طراحي زير دقت كنيد و ببينيد پيتر پاركر چطور حتي وقتي ماسك اسپايدرمني اش را برميدارد ، از دست «مورلان» در امان نيست.

unrelenting-morlunمورلان دست از سر مرد عنكبوتي برنميدارد

 

نحوه اي كه او با خستگي تمام ماسكش را بر صورت ميزند تا با دوباره با «مورلان» روبرو شود هم در نوع خود يك شاهكار است:

 

unrelenting-morlun-2

او همچنین  ثابت كرد كه علاوه بر صحنه های اكشن، در خلق لحظات احساسی و دراماتیك بین شخصیت ها نیز تبحر دارد. به طور مثال به صفحه زیر كه پیتر پاركر  را هنگام پوشیدن لباس اسپایدرمن و خداحافظی از همسرش «مری جین» (كه خوابش برده!!!) نشان میدهد، دقت كنید:

peter-leaves-for-work اسپايدرمن سر كار ميرود

جان رومیتا جونیور در سالهای اخیر هم طراح اسپایدرمن بوده و به طور مثال او چند سال پیش داستان مهم New Ways to Die (كه نویسنده اش «دان اسلات» بود) و یا شماره 600 از كمیك "مرد عنكبوتی شگفت انگیز" را طراحی كرد. امیدواریم در آینده نیز شاهد هنرنمایی او در كمیك های مرد عنكبوتی باشیم!

new-ways-to-die

 

مهدی ترابی مهربانی

All rights reserved © Spidey.ir 2013

     (هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

مطلب مرتبط:

داستان "هیچ چیز نمیتواند جلوی بولدوزر را بگیرد" ترجمه شد! + لینک دانلود

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: راجر استرن

لحظات ماندگار در كمیك‌استریپ‌های مرد عنکبوتی: هویت هاب گابلین فاش میشود!

10 داستان برتر تاریخ کمیک استریپ های مرد عنكبوتي+ لینك دانلود مستقیم

بزرگان تاریخ كمیك استریپ های اسپایدرمن: جان رومیتا

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+5 #1 mtm 1393-01-20 13:39
اينهم يك طراح روي جلد جديد و متفاوت از جان روميتا جونيور براي شماره 1 از مرد عنكبوتي شگفت انگيز 2:

spidey.ir/images/img/content/1st-anniversary/gwen-pictures/jr-jr-asm1-variant.jpg

براي ديدن جلد هاي ديگري كه براي اين كميك منتشر شده اينجا را كليك كنيد:

spidey.ir/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%AA/602-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D8%AA%D8%B1-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%B1.html

spidey.ir/اخبار-سایت/اخبار-سایت/609-طراحی-الكس-راس-برای-مرد-عنكبوتی-شگفت-انگیز.html
+2 #2 سید حمید رضا فتو کیان 1393-01-20 14:33
#1:عجب عکس بید!دست استاد ترابی درد نکنه! ;-)
+3 #3 mirabilis 1393-01-20 17:57
آقای ترابی ، حساب تعداد جلدها ، از دستمون در رفته دیگه !
این مارول ، با این تعداد طرح جلدی که کشیده ، میتونه یه کتاب مستقل با نام " جلدهایی که برای بازگشت پیتر کشیدیم " کار کنه و از این هم یه سود حسابی ببره .
همین الان داوطلب بودن خودم رو برای نوشتن این اثر اعلام میدارم ! ;-)

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید