معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: «آفتاب پرست» (Chameleon)

spectacular-spiderman245

آشنا شوید با اولین ابرخبیث دنیای کمیک استریپ های اسپایدرمن!


مقدمه: «آفتاب پرست» (Chameleon) را شاید خیلی جاها دیده باشید معمولا او بخاطر یک دلیل بزرگ یک رنگ و لعاب و جذابیت خاصی در کمیک های اسپایدرمن دارد و آن هم تبحر خاص در تغییر چهره اش است. البته تنها این دلیل نیست که آفتاب پرست را متمایز می کند برای مثال کارهایی که انجام میدهد شاید اوج خباثت یک سوپرویلیان نباشد اما به هر حال میتوان فهمید که او هم مثل یک آدم بد میتواند رفتار کند.


مشخصات:
نام  كامل: دیمیتری آناتولی نیکولایویچ اسمردیاکو کرینوف
نام مستعار: آفتاب پرست
وابسته به:شش خبیث،دوازده خبیث ام.او.دی.او.کی یازده،یو.اس.اس.آر،هایدرا،رهبری کینگ پین،اکسترمیناتور، کولونل مسب.
خالقین:استن لی، استیو دیتکو
اولین حضور در دنیای کمیک استریپ: The Amazing Spider-Man #1 مارس 1963

دیمیتری اسمردیاکوف Dimitri Smerdyakov در اتحاد جماهیر شوروی متولد شد. او برادر ناتنی یکی دیگر از ابرخبیث های دنیای کمیک استریپی اسپایدرمن یعنی «کریون شکارچی» یا «سرگی كریونف» است. او از پدر با سرگی و خواهرش «سونیا» ناتنی بود. پدرش از دیدن چهره ی او متنفر بود زیرا چهره ی او یک زخم عمیق داشت و تنها کسی که در خانواده ی كریونف تحملش میکرد سرگی بود.

به هر حال دیمیتری به عنوان یک جاسوس كمونیست  آموزش یافت و به لطف  استعداد بزرگش در تغییر چهره عضو سازمان های جاسوسی زیادی شد (در واقع او  از بچگی این کار را برای سرگرم شدن انجام میداد و تبحر فراوانی در آن داشت) او نام مستعار «آفتاب پرست» را براي خودش برگزيد زيرا ميتوانست به سهولت تغيير چهره بدهد و خودش را جاي هر كسي جا بزند.

chameleon-kraven

سالها گذشت تا اینكه  آفتاب پرست به ایالات متحده آمریکا آمد  و نقشه ای برای دزدیدن یک موشک ریخت و سعی كرد  با جعل هویت پروفسوری بنام «نیوتن» به آن طرح دفاع موشکی دست بیاید البته با این جعل هویت فقط به نیمی از آن طرح ها دست یافت.

chameleon-newton

پس سعی کرد با جعل هویت مردعنکبوتی به آن نیم دیگر طرح ها دست بیابد اما مردعنکبوتی واقعی مانع این کار شد و سپس در دستگیر و به روسیه تبعید شد.

chameleon mask helicopter

چند ماه بعد او با دسیسه برادر ناتنی اش یعنی سرگی (كريون شكارچي) به آمریکا بازگشت اما ایندفعه مردعنکبوتی به لیست شکارهای سرگئی افزده شده بود. پس آن دو تصمیم به کشتن مردعنکبوتی گرفته ولی شکست خورده و توسط یک قایق باربری به شرکت «استارک» فرار کردند ولی سرگئی توسط «مردآهنی» دستگیر و در نهایت دیمیتری با پنهان کردن خود از مهلکه فرار کرد. پس دیمیتری برای اثبات برتری خودش نسبت به سرگئی سعی كرد  با جعل هویت «کاپتان «آمریکا» به گروه «انتقامجویان» نفوذ کند.  اما شكست خورد و به زندان افتاد.

chameleon-avengers

به هر حال دیمیتری خود را به سرعت از زندان خلاص کرد و به گروه «لیدر»  پیوست (لیدر یكی از دشمنان اصلی «هالك» است) . لیدر او را به نیومکزیکو برد  و با جعل هویت «تاندربولت راس» و دکتر «بروس بنر» به نارنجک ها و بمب های گاما دست یافت و  «بتی راس» (معشوقه هالك) را  گروگان گرفت اما یک انفجار توسط هالک/بروس بنر باعث شد  تا  آفتاب پرست زیر آوار گیر کند اما آفتاب پرست به راحتی خود را از زیر آوار خلاص کرد و برای همیشه  در استخدام گروه لیدر ماند.

اقدام بعدی دیمیتری جعل هویت سروان «جورج استیسی» بود. او به این شیوه توانست به  موزه جواهرات شهر دسترسی پیدا كند.

chameleon-george-stacy

اما پیتر پارکر و «گوئن استیسی» دختر سروان استیسی فهمیدند به او شك كردند زیرا  سروان استیسی آن دو را نمیشناخت!  پس پیتر متوجه شد که چیزی از موزه به سرقت رفته است برای همین در "دیلی بیوگل" مطلبی درباره اینکه آفتاب پرست دزدی کرده است به چاپ رساند . دست آخر هم اموال به سرق رفته پیدا شد  و آفتاب پرست فرار كرد. آفتاب پرست سپس سعی كرد با مهارت و تبحر ویژه اش در تغییر  چهره یکی از دوستانش را از بازداشتگاه نیویورک آزاد کند. او  خود را شبیه به مرد عنکبوتی كرد اما در یک درگیری با پلیس و مردعنکبوتی توسط ضرب گلوله کشته شد (البته به ظاهر!)

آفتاب پرست با یک کینه ی عمیق بعدها بر گشت  این بار او می خواست برای مردعنکبوتی پاپوش بدوزد. او كاري كرد كه مردم به اشتباه فكر كنند اسپايدرمن به يك پيرزن حمله كرده است!

chameleon-spider-man

این موضوع باعث شد تا اجرای نقشه های بزگ تر بعدی اش بهتر عمل كند. بنابراین  اقدام به ربودن یک دانشمند كرد. در هر حال  در نهایت مرد عنکبوتی بی گناهی اش را اثبات و نقشه ی آفتاب پرست را خنثی كرد.

آفتاب پرست در اقدام بعدی خود تلاش كرد  به دیلی بیوگل نفوذ کند برای همین هویت «جیمز جونا جیمسون» را جعل کرد و از آن طریق یک اتحاد با «کله چکشی» (یکی از دشمنان قدیمی اسپایدرمن) تشکیل داد.

jjj-chameleon

کله چکشی و آفتاب پرست می خواستند که بین دو باند گانگستری بزرگ اختلاف بیندازند و به نوعی یک جنگ بزرگ بین آنها را بیندازند. در نهایت دوباره مردعنکبوتی جیمسون حقیقی را کشف کرد در نهایت پیتر پارکر باعث شد که دست کله چکشی و آفتاب پرست برای آن دو گروه رو شود و جنگ آنها با اتحاد دوباره شان همراه شد.

در آخر آفتاب پرست با کینه های عمیق تر بازگشت تا بلکه کینه اش را خالی کند او تصمیم گرفت  با کمک «هری آزبورن» (که در آن موقع جای پدرش را گرفته و  «گرین گابلین» شده بود) پیتر پارکر را به مرز جنون بكشانند و در نهایت بكشند.  برای همین سعی كردند دو روبات شبیه به پدر و مادر پیتر پاركر بسازند تا پیتر خیال كند پدر و مادرش زنده هستند. اما نقشه آن دو با موفقیت روبرو نشد. این موضوع بسیار پیتر را خشمگین ساخت و به تعقیب آفتاب پرست پرداخت و آنقدر عصبانی شده كه بود كه میخواست او را بكشد. اما از این كار منصرف شد و به آفتاب پرست اجازه داد تا فرار  كند.

amazing-spiderman-389

آفتاب پرست مدت بسیار طولانی را در تیمارستان بیماران روانی  «راون کرافت» به سر برد که توانست با جعل هویت سرپرست آنجا یعنی دکتر «اشلی کافکا»  فرار کند. او سپس با خود اندیشید كه چرا  مردعنکبوتی باید آنقدر به خاطر اینكه والدین پیتر پاركر روبات هستند، عصبانی باشد؟ در نتیجه   پی برد  که پیتر پارکر و مردعنکبوتی در واقع یک نفرند! در نتیجه او  سعی كرد با هویت پیتر به خانه پیتر برود اما «مری جین» همسر پیتر خیلی سریع  از این موضوع خبردار شد  و با چوب بیسبال دمار از روزگار دیمیتری در آورد! (زیرا او شوهرش را خوب می شناخت).

chameleon-mj

در نهایت نقشه آفتاب پرست خنثی شد و او توسط «آلیشیا کرینوف» (پسر كريون شكارچي) موفق به فرار شد . آلیشیا به آفتاب پرست خبر داد  که پدرش خودکشی کرده است و به او گفت که ديگر جايي در خانواده كريونف ندارد.

در آخر آفتاب پرست كه از همه رانده شده بود به دشمن قديمي اش يعني  مرد عنكبوتي پناه آورد.  او توانست او را به بالاي  پل بروکلین بكشاند و در حالي كه نميدانست چطور با او ارتباط برقرار كند و به او بفهماند كه دنبال يك دوست و حامي ميگردد، این جمله را به مرد عنكبوتي که نقاب بر صورت نداشت نداشت گفت:"من دوستت دارم پیتر!"(I Love You Peter! )

i-love-you-peter

پيتر پاركر آنقدر از شنيدن اين جمله متعجب شده بود كه خنده اش گرفت . آفتاب پرست گفت خواست توضيح بدهد كه منظورش دقيقا چه چيزي بوده  اما پيتر همچنان داشت مي خنديد! آفتاب پرست هم خنده اش گرفت. آنها چندين ثانيه به شدت در حال خنده بودند.

peter-laughs

تا اينكه آفتاب پرست كه ميديد حتي اسپايدرمن هم او را جدي نميگرد خودش را به پايين پل پرتاب كرد. پيتر سعي كرد جلوي او را بگيرد ولي فايده اي نداشت. پيتر خيلي غمگين شد و با خودش گفت شايد بهتر بود به جاي خنديدن به آفتاب پرست، حرفش را جدي ميگرفت و به درد و دلش گوش ميداد.

chameleon-suicide

در آخر همه فکر می کردند که دیمیتری مرده است اما او پس از مدتی با کینه هایی فراوان از خانواده كريونف  برگشت و فعلاً هم كه عضو گروه «شش خبيث»  است و به شرارت اشتغال دارد!

the-chameleon

نویسنده : پارسا مرادی

All rights reserved © Spidey.ir 2013

(هرگونه كپی‌برداری و نقل قول از اخبار و مقالات این سایت تنها با ذكر منبع و نام نویسنده مجاز می‌باشد)

 

مطالب مرتبط:

معرفی معروفترین دشمنان مرد عنکبوتی

معرفی گروه "شش خبیث" (Sinister Six)

كمیك Webspinners Tales of Spider-Man ترجمه شد+ لینک دانلود

معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: دكتر اختاپوس (Doctor Octopus)

معرفی دشمنان اصلي مرد عنكبوتی: «والچر» (Vulture)

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

Submit to DeliciousSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

+1 #1 bullied hero 1394-03-17 16:56
عضو اون دشمن هاییه که منم تو مقالم گذاشتم.
ساختن یه فیلم از این شخصیت جالب خوب است.
من عاشق قصه ی مرگشم ،نبردش با اسپایدرمنش تو مرد عنکبوتی خارق العاده روی دریاچه واقعا دیدنی بود.الالخصوص وقتی که لباس قرمز اسپایدرمن تنش بود و قهرمان اصلی لباس سیاهش (گیج نمیشدیم).
من جفتش با کریون رو جفت طلایی میدونم.
فقط این دومین (یا چندمین)باریه که پست میشه،درسته؟؟
+1 #2 Agent Marvel 1394-03-17 16:57
مقاله ای بی نظیر که از خوندنش سیر نمیشم.ممنون آقای مرادی.واقعا مرگ آفتابپرست ناراحت کننده بود.
+1 #3 Old Man Logan 1394-03-17 16:59
توضیخاتتون خیلی عالی بود
+1 #4 sajad safari 1394-03-17 17:00
مقاله ی خیلی خوبی بود ممنون
+2 #5 mtm 1394-03-17 17:07
به زودي ...

+1 #6 the amazing spider man 1394-03-17 17:23
آقای ترابی من ترجمه ی مرد عنکبوتی انتقامجو رو ادامه بدم؟
+2 #7 sobhani 1394-03-17 17:30
6#:کار روی این این کمیک توسط من و آقای قادری کنسل نشده ادامش در حال آماده شدن هستش حتی بخش ترجمه شماره دو انجام شده فقط چون وسط امتحانات هستش نمیریسیم کاملش کنیم انشاالله بعد امتحانات آماده میشه.
+1 #8 Mobin Varasteh 1394-03-17 17:51
maghale ali bod :lol:
+1 #9 Soheil spidey 1394-03-17 17:52
#8
همونطور که آقای سبحانی گفتن این کمیک کنسل نشده.
ادیتش رو شروع کردم. ولی خب امتحانات سد راهمه. :-*
همین که امتحانات تموم شد ادیت هم کامل میشه. ;-)
+1 #10 پدر بزرگ عنکبوتی 1394-03-17 18:42
سلام می خواستم بپرسم مثلا من یه کمیک ترجمه کردم و اونوقت میشه فرستاد به مدیر و مدیر در سایت ان را قرار دهد
+1 #11 m.spidey 1394-03-17 19:13
8pic.ir/.../...
آقایون مرد آهنی جدید تونی هستش
ازریشش مشخصه دورشم خط کشیدم
+1 #12 jack Abasu 1394-03-17 19:17
مقاله خیلی خوبی بود...اقای ترابی می خواستم بگم که من در زمینه ترجمه کمی مهارت دارم شاید بتوانم در زمینه ترجمه کمیک کمکتون کنم.
+1 #13 m.spidey 1394-03-17 19:20
8pic.ir/.../...
اینم یه دلیل دیگه
+1 #14 Imperial King 1394-03-17 19:23
بچه ها چرا من نمیتونم به کسی مثبت یا منفی بدم خواهش میکنم کمکم کنید
+1 #15 only marvel and dc 1394-03-17 19:34
یه لحظه فرض کنید افتاب پرست هویت پیتر رو میدونست چه اتفاق هایی که نمی افتاد میتونست خودشو شبیه خانواده پیتر کنه و بتونه پیتر رو نابود کنه . البته اگه اشتباه کنم افتاب پرست یه دفعه خودشو شبیه زن عمو کرده
+1 #16 CAP 1394-03-17 19:35
ممنون بابت این مقاله جامع و زیبا :-)
آفتاب پرست خیلی شخصیت پردازی خوبی داره .
یادمه تو کارتون اسپایدرمن و دوستان شگفت انگیزش هم حضور داشت و اونها رو به یک جزیره متروک میبره به همراه کاپیتان آمریکا و دکتر استرنج فکر کنم خیل دوست داشتم اون ایپزود رو
بعد خود کشیش هم یه کمیکی چاپ شد که اسمشو یادم نیست !
فقط میدونم مال سال 2000 سا 1999 بود که اسپایدرمن تحت تاثیر خودکشی آفتاب چرست قرار گرفته بود نویسندش هم پل جنکینز بود
اسمشو یادم رفته ولی خیلی محشر بود اون داستان
خیلی عالی بود
اولین کمیک که نه ولی جزو اولین کمیک هایی بود که از اسپایدی خوندم و بعد با خودم گفتم که این اسپایدرمن چه سختی هایی کشیده و چقدر داستان هاش جذابه
اونوقت بود که به اسپاید علاقه شدیدی پیدا کردم
+1 #17 CAP 1394-03-17 19:36
به نقل از Imperial King:
بچه ها چرا من نمیتونم به کسی مثبت یا منفی بدم خواهش میکنم کمکم کنید

الان فقط مدیران سایت میتونن به بقیه منفی یا مثبت بدن
+1 #18 Artemis 1394-03-17 19:37
به نقل از Imperial King:
بچه ها چرا من نمیتونم به کسی مثبت یا منفی بدم خواهش میکنم کمکم کنید

فقط مدیرها میتونن مثبت یا منفی بدن

ممنون مقاله عالی بود.خیلی خوب اوریجینش توضیح داده شد
+1 #19 Imperial King 1394-03-17 19:56
مثلی که این روزا نبودم یکچیزایی عوض شده خیلی ممنون اطلاع دادین فکرکردم جاوا اسکریپتم خرابه
همونه انقدر مثبت یا منفی های سایت پایین اومده
+1 #20 SLH Hero 1394-03-17 20:08
#5:
آقای ترابی خیلی درباره این کمیک صحبت دارم...

میشه قبل از اینکه تو سایت قرار داده بشه یک نظر کوچیکی دربارش بدین؟
+2 #21 mtm 1394-03-17 20:21
به نقل از SLH Hero:
#5:
آقای ترابی خیلی درباره این کمیک صحبت دارم...

میشه قبل از اینکه تو سایت قرار داده بشه یک نظر کوچیکی دربارش بدین؟


میدونم حرفت چیه
!
یعنی حدس میزنم
منم اولش یه حرفایی درباره اش داشتم
ولی به عنوان پدر واقعا پیتر داستان رو درک میکنم
یعنی اگه یه شخصیتی بیاد و بچه ام رو تهدید کنه واقعا نمیدونم ممکنه چه بلایی سرش بیارم!

بقیه حرفا ر و هم بزار برای موقعی که کمیک اومد!
+1 #22 Artemis 1394-03-17 20:29
بله من هم همینطور...واقعا تا صفحه ی نوزده عالی بود ولی یه دفعه...

صبر میکنیم تا کامیک بیاد
+1 #23 superior iron man 1394-03-17 20:35
دمتون گرم و خسته نباشید یه سوال این کمیک تجدید عهد چند تا قسمته؟
+1 #24 Artemis 1394-03-17 20:50
به نقل از superior iron man:
دمتون گرم و خسته نباشید یه سوال این کمیک تجدید عهد چند تا قسمته؟

4 تا قسمت فکر میکنم
#25 blackspidey 1394-03-17 20:57
خبر خوب!
اونجرز عصر اولترون این هفته فروش خودشو به یک میلیارد و سیصد و چهل و دو میلیون دلار رسوند و از فروش هری پاتر 8 یادگاران مرگ قسمت 2 زد بالا و پنجمین فیلم پرفروش تاریخ شد! 8) (اگه پاول واکر خدابیامرز نمیشد،و اکران اونجرز با اون مسابقه بکس نمیوفتاد الان مطمئنا یا چهارم میشد یا رکرد قسمت اول رو میزد)
ولی...
YEAR 2019!:
1.AVENGERS INFINITY WAR
2.AVATAR
3.TITANIC
:lol: 8) :cry:
+1 #26 As Responsible As Spider-Man 1394-03-17 20:58
سلام به همگی!
اول از همه باید از آقای پاسا مرادی به خاطر این مقاله ی خوبش تشکر کنم.باید اعتراف کنم که برای من حداقل خیلی خوب بود زیرا اطلاعات من رو درباره ی این شخصیت کمیک بوکی به شدت بالا برد.ضمن اینکه به شخصه از این جور مقاله ها و مقالاتی که آقای ترابی در سال های گذشته برای معرفی شخصیت های کمیکی می نوشتند بسیار لذت می برم.
خب به نظرم آفتاب پرستی که توسط استن لی و استیو دیتکو خلق شد که اسم خیلی بلندی هم دارد!،باطنی موزی و فریب دهنده دارد و من برای اولین بار با او در سری مجموعه کارتونی مردعنکبوتی آشنا شدم و بعضی موقع از نقشه ها و حقه هایش کفری میشدم!
از طرفی من در همین مقاله متوجه این شدم که آفتاب پرست برادر ناتنی کریون شکارچی هستش و برام جالب بود.فقط یه سوالی در این مقاله برایم پیش اومد و آن هم این بود که در قسمتی که دیمیتری و هری آزبورن برای پدر و مادر پیتر روبات ساخته بودن و میخاستن اون رو زجر کش کنن چرا پیتر بعد از نبرد با آفتاب پرست گذاشت که او فرار کند؟در صورتی که میتونست به راحتی تحویل پلیس و از آن طرف به زندان منتقل شود!
آن قسمت هایی هم که دیمیتری خودش را جای پیتر جا زده بود مریجین اون را با چوب بیسبال زد و اونی که آفتاب پرست به مردعنکبوتی میگه که دوستش داره خیلی بامزه و باحال بود!
در کل میتوان گفت که این شخصیت پتانسیل بسیار زیادی داره که از اون به خوبی در کمیک ها استفاده شده و امیدواریم که در فیلم های آتی مردعنکبوتی (البته بابازی آسا بترفیلد) ازش استفاده های لازم رو ببرن.هر چند که به نظرم اکشن فیلم اگر دارای یک شخصیت و آن هم آقتاب پرست باشد تا حد زیادی پایین میاید!
با تشکر...
+1 #27 superior iron man 1394-03-17 21:00
به نقل از Artemis:
به نقل از superior iron man:
دمتون گرم و خسته نباشید یه سوال این کمیک تجدید عهد چند تا قسمته؟

4 تا قسمت فکر میکنم

مرسی
+1 #28 SLH Hero 1394-03-17 21:04
#21:
نه اتّفاقاً با اون قسمت داستان مشکلی نداشتم...

وقتی داستان اومد میگم.
ممنون.
+1 #29 dark_claw 1394-03-17 22:11
اون جریان مرگش خیلی قشنگه داستانشو دوس دارم...
در کل به نظرم شخصیت جالبیه

اونجا هم که مری جین میشناسش و میزنش هم آدمو بد میبره تو فکر
+1 #30 yasin 1394-03-17 23:15
به نقل از m.spidey:
8pic.ir/.../...
آقایون مرد آهنی جدید تونی هستش
ازریشش مشخصه دورشم خط کشیدم

اینو از کجا اوردی :o
+1 #31 m.spidey 1394-03-18 10:46
به نقل از yasin:
به نقل از m.spidey:
8pic.ir/.../...
آقایون مرد آهنی جدید تونی هستش
ازریشش مشخصه دورشم خط کشیدم

اینو از کجا اوردی :o

سایت کمیک بوک این پیش نمایش کمیک مرد آهنی هستش
#32 spidey.boy80 1394-03-21 17:29
ولی هنوز من برام یک سوال مونده آن هم این که کدوم قهرمان بیشترین دشمن دارد؟کسی اگر جوابشو میدونه یهم بگه

برای نظر دادن باید عضو سایت شوید